Egipt uruchomił internetowy serwis e-wizowy – informuje portal egyptianstreets.com, powołując się na facebookowe ogłoszenie Ministerstwa Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa. Teraz uzyskanie wizy ma być łatwiejsze, dotąd bowiem turyści często skarżyli się, że za wizę na lotnisku muszą płacić gotówką, dolarami lub funtami egipskimi, a nie mogą płacić kartą.

Strona visa2egypt.gov.eg ruszyła 1 lipca, jest dostępna dla obywateli 74 krajów, w ośmiu językach (angielski, arabski, francuski, rosyjski, chiński, niemiecki, włoski i hiszpański). Można się przez nią ubiegać o dwa rodzaje wizy turystycznej – jednokrotną, która kosztuje 25 dolarów, i wielokrotną za 60 dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Egipt cofa obostrzenia. Hotele przyjmą więcej gości

Trzeba założyć konto w portalu, wypełnić formularz i zapłacić kartą kredytową lub debetową. E-wizę, która przychodzi pocztą elektroniczną, trzeba okazać urzędnikowi na granicy w wersji drukowanej – instruuje portal. Przy wjeździe należy się też wylegitymować planem podróży wraz z informacjami na temat miejsc, które zamierza się odwiedzić, potwierdzeniem rezerwacji hotelu, listem polecającym lub zaproszeniem w wypadku podróży służbowych i rodzinnych – czytamy dalej.

W ubiegłym roku Egipt zarobił na turystyce około 4 miliardy dolarów, o 70 procent mniej niż rok wcześniej – pisze portal see.news, powołując się na wiceminister turystyki Ghadę Shalaby. Z kolei od stycznia do czerwca tego roku przychody z turystyki wyniosły 3,5-4 miliardy dolarów. W tym czasie kraj odwiedziło około 3,5 miliona turystów. – Spodziewamy się, że w drugim półroczu ich liczba wzrośnie o 45-60 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem – powiedziała agencji Reutera Shalaby, cytowana przez see.news.