Powrót Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na czele Kamil Bortniczuk

Ostatecznie prawdziwe okazały się nieoficjalne informacje, o których pisaliśmy dwa tygodnie temu, na temat powołania po dwóch latach ponownie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Publikacja: 26.10.2021 17:12

Kamil Bortniczuk odebrał dzisiaj akt powołania na ministra sportu i turystyki z rąk prezydenta

Kamil Bortniczuk odebrał dzisiaj akt powołania na ministra sportu i turystyki z rąk prezydenta

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kamil Bortniczuk, polityk Partii Republikańskiej, będącej w koalicji rządowej Zjednoczona Prawica, odebrał dzisiaj z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania na ministra sportu i turystyki. Stanął tym samym na czele odtworzonego po dwóch latach urzędu łączącego nadzór nad dwoma działami administracji - "sport" i "turystyka". Pierwszy wyłączono z dotychczasowego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sport, a drugi z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Znalazły się tam w listopadzie 2019 roku, kiedy rząd zlikwidował Ministerstwo Sportu i Turystyki i oddzielił obie dziedziny. Teraz dawny układ zostaje przywrócony.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Wczoraj rząd opublikował bowiem w "Dzienniku Ustaw" rozporządzenie powołujące do życia od dzisiaj, 26 października, Ministerstwo Sportu. Nie ma w nim mowy o turystyce. Nie jest jasne, czy był to wynik pomyłki legislacyjnej, bo rozporządzenie miało obejmować także turystykę, czy może wynik trwających do ostatniej chwili w łonie koalicji targów o zakres kompetencji nowego ministra.

Czytaj więcej

Turystyka zostaje w resorcie gospodarczym. Nie przechodzi do sportu

Jasne jest tylko, że pod wczorajszym rozporządzeniem - nie przewidującym połączenia sportu z turystyką - widnieje podpis premiera Mateusza Morawieckiego. A podczas dzisiejszej konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że tworzy "Ministerstwo Sportu i Turystyki; nie Sportu, jak było niegdyś, tylko Sportu i Turystyki". - Tę funkcję zaproponowałem panu Kamilowi Bortniczukowi, który tę funkcję przyjął - dodał.

Wszystko wskazuje, że obecny departament turystyki w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przejdzie w obecnym stanie kadrowym do nowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nadal ma podlegać obecnemu sekretarzowi stanu w MRiT, a za jakiś czas sekretarzowi stanu w MSiT, Andrzejowi Gutowi-Mostowemu.

Kamil Bortniczuk to polityk, zasiadający w Sejmie drugą kadencję (od 2018 roku), urzędnik i samorządowiec.

Urodził się w roku 1983 w Głuchołazach. W 2007 ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2017 prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Kształcił się także na studiach podyplomowych z funduszy europejskich i zdobył dyplom MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj więcej

Reaktywacja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na czele Kamil Bortniczuk

Pracował jako dyrektor biura poselsko-senatorskiego i wicedyrektor wydziału w opolskim urzędzie wojewódzkim, specjalizował się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Prowadził własną działalność gospodarczą w branży konsultingowej. Był też radnym Głuchołazów.

W 2016 roku został dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. W 2017 roku zasiadł w zarządzie Grupy Azoty ZAK, odpowiadając m.in. za badania i innowacje, a w 2018 w radzie nadzorczej klubu siatkarskiego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Od grudnia 2019 do kwietnia 2020 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Drogę polityczną zaczynał w 2002 roku w PiS, później był działaczem partii zakładanych przez Jarosława Gowina: Polska Jest Najważniejsza, Polska Razem, Porozumienie.

W Sejmie jest członkiem komisji gospodarki i rozwoju i komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Nowe Trendy
Branży narciarskiej grozi katastrofa. Za dwie dekady w Alpach zabraknie śniegu
Nowe Trendy
Urzędnicy ruszyli certyfikować tureckie hotele. Chodzi o zrównoważoną turystykę
Nowe Trendy
Łódź na żądanie jak taksówka? W Uberze to możliwe, na greckiej wyspie
Nowe Trendy
Wrocław miastem przygody. Daniel Olbrychski atakuje, babcia idzie na ratunek
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nowe Trendy
Ma być zrównoważona, nowoczesna i konkurencyjna - Niemcy pracują nad swoją turystyką
Nowe Trendy
Wiedeń: Zobaczcie prawdziwe dzieła sztuki (zanim przerobi je sztuczna inteligencja)