Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w zeszłym tygodniu. Wśród jej założycieli są samorządy Radomia, Pionek, Szydłowca i Orońska, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy turystyczni. Do LOTZR przystąpiły także instytucje kultury i pasjonaci turystyki z regionu radomskiego. Organizacja liczy około 30 członków, ale cały czas spływają do niej deklaracje członkowskie.

Czytaj więcej

Powstała Wrocławska Organizacja Turystyczna. Na początek 16 podmiotów

- Jesteśmy przekonani, że Radom i region radomski to miejsce atrakcyjne turystycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o turystykę weekendową - mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, cytowany w komunikacie urzędu miasta. - Mamy w mieście i okolicznych gminach wiele perełek, które warto zobaczyć. Rzecz jednak w tym, by odpowiednio pokazać je na zewnątrz. W tym ma właśnie pomóc lokalna organizacja turystyczna, która ma wiele planów i pomysłów dotyczących promowania atrakcji turystycznych w regionie. Jestem przekonany, że z czasem, widząc skuteczność tych działań, do stowarzyszenia będą przystępowały kolejne podmioty - dodaje.

LOT powstał z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Radomiu. - O potrzebie powołania takiej organizacji rozmawialiśmy już od dawna - mówi Turystyce.rp.pl prezes LORZR Magdalena Krajewska, która pracuje w Wydziale Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu i jest prezesem Stowarzyszenia Droga Mleczna, działającego na rzecz Radomia.

Czytaj więcej

Łódź wśród najlepszych miejsc do zwiedzania w 2022 roku "National Geographic Traveler"

- Na początku chcemy się skupić na analizie potrzeb i pomysłów naszych członków, którzy reprezentują różne środowiska i branże - samorządy terytorialne, organizacje pozarządowe, biznes. Szczegółowy plan działania przedstawimy na początku przyszłego roku. Chcemy pokazać turystom, że nie tylko sam Radom, ale też jego obfitujące w atrakcje turystyczne okolice to świetny cel weekendowych podróży. Walory naturalne ziemi radomskiej, między innymi piękne lasy, pozwolą nam rozwijać także turystykę w stylu slow - wyjaśnia Magdalena Krajewska.

W przyszłości LOTZR chce również stworzyć profesjonalny system informacji turystycznej, organizować wycieczki i imprezy turystyczne, a także podróże studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów.