Każdego roku lokalne redakcje "National Geographic Traveler" z całego świata zgłaszają miejsca i atrakcje turystyczne. Redakcja centralna w Stanach Zjednoczonych wybiera z nich 25 miejsc – hitów, które warto odwiedzić w zbliżającym się roku.
Wyróżnione kierunki turystyczne wybierane są w pięciu kategoriach - "przygoda", "kultura", "natura", "rodzina" i "zrównoważony rozwój". Łódź do plebiscytu zgłosiła polska redakcja magazynu, której dziennikarz odwiedził Łódź w lipcu 2020 roku na zaproszenie Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Pierwszym efektem podróży był artykuł Michała Cessanisa „Fabryka zmian” w październikowym numerze "National Geographic Traveler" z 2020 roku.
- Niezmiernie cieszy nas współpraca z redakcją "National Geographic Traveler" i Michałem Cessanisem, który stał się niejako ambasadorem Łodzi – mówi prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Koralewski, cytowany w komunikacie ŁOT. - To dla nas ogromne wyróżnienie szczególnie teraz, gdy turystyka wciąż odbudowuje się po pandemii. Uwzględnienie Łodzi przez prestiżowy magazyn podkreśla, jak wyjątkowe jest nasze miasto i jak dużo ma do zaoferowania turystom. Znalezienie się na liście "Best Of The World 2022" potwierdza, że Łódź jest miejscem unikatowym na skalę światową i jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że zostało to zauważone i docenione.
- Łódź to jedno z najciekawszych polskich miast. Jestem pod wrażeniem, jak się zmienia, jak dba o swoją poprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju – dodaje redaktorka naczelna "National Geographic Polska" i "National Geographic Traveler" Agnieszka Franus. - Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym. Przyjeżdżajcie do Łodzi, nie będziecie rozczarowani!
Ponad 30 procent powierzchni Łodzi to tereny zielone, w tym Las Łagiewnicki, będący jednym z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie. Dzięki rewitalizacji miasto przekształca stare kompleksy fabryczne w postindustrialne parki, centra kulturalne i tętniące życiem artystyczne i gastronomiczne dzielnice.