Sytuacja w turystyce krajowej to temat jednego z dwóch paneli dyskusyjnych (drugi dotyczył turystyki wyjazdowej), które znalazły się w programie konferencji Spotkanie Liderów Branży Turystycznej, zorganizowanej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji 10-lecia serwisu Turystyka.rp.pl.
Dyskusję poprowadził redaktor serwisu Filip Frydrykiewicz, a udział w niej wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej Ireneusz Węgłowski, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, prezes Lokalnej Poznańskiej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak, dyrektor biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Jakub Feiga, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i przewodniczący oddziału turystyki przyjazdowej PIT Dariusz Wojtal.
Dyskusję poprzedziło wystąpienie dyrektora Departamentu Turystyki w MRiT Dominika Borka, który omówił projekty legislacyjne dotyczące hotelarstwa, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Na razie to tylko propozycje zmian wypracowane przez resort wspólnie z branżą turystyczną.
MRIT wzięło pod lupę prowadzenie ewidencji obiektów noclegowych. Zakłada się, relacjonował Borek, że obiekty zakwaterowania, takie jak hotele, motele, pensjonaty i kempingi będą ewidencjonowane przez marszałków województw, a turystyczne obiekty noclegowe, takie jak schroniska, domy wycieczkowe, pola biwakowe przez gminy - w ramach Centralnego Wykazu Obiektów Zakwaterowania, narzędzia informatycznego stworzonego przez MRiT. W przyszłości wykaz ten zawierałby wszystkie obiekty zakwaterowania w Polsce, również te z rejestrów gminnych. - Starujemy z pilotażem, w ramach którego gminy będą mogły zakładać w wykazie swoje profile, w przyszłości ma to być obligatoryjne - zaznaczył Borek.