Paweł Niewiadomski, trzecią kadencję prezes Polskiej Izby Turystyki i drugą kadencję prezes European Travel Agents and Tour Operators Associations (ECTAA). Zaangażowany w działania na rzecz całej branży turystycznej. Lobbujący za rozwiązaniami dla niej korzystnymi, zarówno u polskich, jak i europejskich władz.
Współautor wielu aktów prawnych dotyczących turystyki: unijnych dyrektywy, krajowej ustawy o imprezach turystycznych, Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, a ostatnio odroczenia przez biura podróży o 180 dni zwrotu zaliczek, co ratowało wiele firm przed upadkiem, vouchery, Turystyczny Fundusz Zwrotów i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Paweł Niewiadomski, PIT
Fotorzepa, Robert Gardziński
Grzegorz Polaniecki z zespołem Enter Aira. W stosunkowo krótkim, bo 11-letnim, czasie osiągnęli status największej linii czarterowej w Polsce. W najlepszym roku przewieźli 3 miliony pasażerów. Świadczą też usługi w innych krajach europejskich i w Azji. A w 2018 roku weszli na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Grzegorz Polaniecki, Enter Air
Fotorzepa, Robert Gardziński
Rafał Szmytke, obecnie prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, wcześniej najdłużej (lata 2007 – 2016) urzędujący prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. POT za jego czasów wprowadził polską promocję turystyczną na światowe rynki.
Wśród osiągnięć jego prezesury trzeba wymienić promujący polską turystykę rejs żaglowca Fryderyk Chopin dookoła Europy (2010 r.), partnerstwo Polski podczas największych targów turystycznych na świecie, ITB Berlin (2011 r.), pionierskie powiązanie promocji turystycznej z dużymi wydarzeniami sportowymi, jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, i gospodarczymi, jak EXPO 2015 w Mediolanie.
Rafał Szmytke, Vistula
Fotorzepa, Robert Gardziński
Izabela Stelmańska, współzałożycielka i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Izabela Stelmańska, MROT
Fotorzepa, Robert Gardziński
Stelmańska jest współautorką strategii promocji Mazowsza. Niezwykle energiczną promotorką walorów turystycznych tego regionu, przemierzającą w każdy weekend jego zakątki.
Wiele zawdzięcza jej także turystyka wyjazdowa. Jako urzędnik kierowała akcjami sprowadzania z zagranicy klientów bankrutujących biur podróży. Można powiedzieć, że przecierała w tym względzie szlaki i ustalała standardy. Jej talenty organizacyjne i opanowanie przyczyniły się do zminimalizowania strat wizerunkowych tego segmentu turystyki. W sumie do kraju wróciło dzięki temu 10 tysięcy osób.
Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, pełniący tę funkcję od roku 2014. Współtwórca jej pozycji – największego samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej. Wprowadził IGHP do międzynarodowej organizacji HOTREC.
Od tego roku przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej, a od 2020 roku przewodniczący rady nadzorczej Orbisu.
Wcześniej wiceprezes Orbisu, za jego czasów firma przeszła restrukturyzację, by zająć się wyłącznie działalnością hotelową.
Jak zauważa magazyn „Hotelarz”, twarz i głos polskiej branży hotelarskiej. Dodajmy, że zawsze obecny tam, gdzie trzeba ją reprezentować lub zabiegać o jej interesy.
Ireneusz Węgłowski, IGHP
Fotorzepa, Robert Gardziński
Andrzej Gut-Mostowy i zespół Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Andrzej Gut-Mostowy jest od stycznia 2020 roku sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnikiem prezesa rady ministrów do spraw promocji polskiej marki.
Zaangażowany w ratowanie branży turystycznej w kryzysie pandemicznym. Zawsze otwarty na spotkania, rozmowy, merytoryczne argumenty. Autor pomysłu na bon turystyczny.
Przedsiębiorca turystyczny z Zakopanego, całe życie zawodowe związany z turystyką. Współtwórca Małopolskiej Organizacji Turystycznej, poseł na Sejm czterech kadencji (od 2005 roku), aktywny członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.
Na czele Departamentu Turystyki stoi dyrektor dr Dominik Borek, znakomity prawnik i legislator. Nie raz dzięki jego zawodowym umiejętnościom udawało się znaleźć najlepsze rozwiązania w tarczach pomocowych dla turystyki, współautor projektów ustaw o bonie turystycznym i o imprezach turystycznych, a także założeń do projektowanej ustawy „hotelarskiej”, o krótkim najmie i o opłacie turystycznej.
Andrzej Gut-Mostowy, MRiT
Fotorzepa, Robert Gardziński
Nagrodę specjalną kapituła przyznała Mariuszowi Jańczukowi, twórcy biura podróży Itaka, wizjonerowi, charyzmatycznemu szefowi i liderowi.
Założona 32 lata temu Itaka od 2008 roku jest największym polskim biurem podróży.
Wyznacza kierunki w turystyce wyjazdowej – symbolicznie i dosłownie. Itaka wprowadzała na polski rynek między innymi oferty lotniczych wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Sri Lanki, na Wyspy Zielonego Przylądka, Maderę, Ibizę, Minorkę, do Goa, a w ostatnich latach na Zanzibar, Madagaskar i do Curacao.
Jańczuk rozwija też biznes turystyczny, kupując działające firmy (Čedok) lub zakładając własne, za granicą – w Czechach, Hiszpanii, Turcji, Grecji i na Litwie.
W 2019 roku touroperator osiągnął rekordowe wyniki - ponad 3,3 miliarda złotych obrotów i prawie milion klientów.
W imieniu nieobecnego Mariusza Jańczuka nagrodę odebrał wiceprezes Itaki Piotr Henicz
Fotorzepa, Robert Gardziński
Chociaż statuetki wręczono pierwszy raz, redakcja serwisu zamierza od tej pory co roku wyróżniać nagrodą Orłów Turystyki "Rzeczpospolitej" wybitnych menedżerów i firmy z sektora turystyki.