W weekend 11-12 grudnia na stoki w Dolnej Austrii przyjechało ponad 10 tysięcy narciarzy i snowboardzistów - pisze austriacki portal branży turystycznej Tip Online. Około dwie trzecie karnetów zostało sprzedane przez internet, a kontrole dokumentów zdrowia przebiegały bez problemów.

Przypomnijmy, że w Austrii obowiązuje zasada 2G, która oznacza, że z wyciągów, hoteli i oferty gastronomicznej korzystać mogą tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Ten pierwszy certyfikat ważny jest przez dziewięć miesięcy od podania drugiej lub trzeciej dawki szczepionki, ten drugi przez 180 dni od uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa.

Czytaj więcej

Austria – zmiana przepisów uniweważnia tysiące certyfikatów szczepień

Od 3 stycznia w Austrii ważność tracą też szczepienia preparatem Johnson&Johnson - by je przedłużyć, trzeba przyjąć drugą dawkę szczepionki. Jak twierdzi radca do spraw turystyki landu Jocheen Danninger, regiony narciarskie w Dolnej Austrii mają za sobą jeden z bardziej udanych początków sezonu.

„Prawdziwy” start odbędzie się jednak dopiero w najbliższy weekend - to właśnie wtedy w landzie otworzą się hotele i gastronomia. Co prawda lockdown krajowy trwał do 12 grudnia, ale poszczególne landy same podejmowały decyzje o jego zniesieniu lub utrzymaniu.