Branża turystyczna apeluje: Nie zamykajcie granic, to nie powstrzyma pandemii

Sześć dużych organizacji branży turystycznej reprezentujących setki tysięcy firm zaapelowało do rządów na świecie o niezamykanie granic. Takie działania nie są skuteczne w zwalczaniu pandemii, są za to bardzo szkodliwe dla gospodarek - piszą.

Publikacja: 15.12.2021 09:17

Ludzie powinni miec swobodę przemieszczania się - uważają organizacje turystyczne

Ludzie powinni miec swobodę przemieszczania się - uważają organizacje turystyczne

Foto: AFP

Zamykanie granic w bardzo negatywny sposób odbija się nie tylko na przemyśle turystycznym, ale i na milionach ludzi, którzy nie mogą podróżować służbowo. To utrudnia wychodzenie z kryzysu wywołanego przez pandemię covid.

Zwracają na to uwagę sygnatariusze apelu skierowanego do rządów krajów na całym świecie. Prezesi Europejskiego Stowarzyszenia Biur Podróży i Touroperatorów (ECTAA), Światowego Sojuszu Stowarzyszeń Biur Podróży (WTAAA)\, Amerykańskiego Stowarzyszenia Doradców ds. Podróży (ASTA), Stowarzyszenia Biur Podróży RPA (ASATA), Stowarzyszenia Kanadyjskich Biur Podróży (ACTA) i Karaibskiego Stowarzyszenia Hoteli i Turystyki (CHTA).

Czytaj więcej

Bruksela: Jak uznamy chińskie szczepionki, przyjadą turyści z Azji

W swoim liście podkreślają, że kraje stosują restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, takie jak obowiązek noszenia maseczek, utrzymywanie dystansu społecznego i sprawdzanie zaszczepienia na covid. Dodatkowe zamykanie granic nie przyczyni się do ograniczenia pandemii, a bardzo negatywnie odbije się na gospodarkach i firmach turystycznych. Rządy powinny kierować się danymi naukowymi, a nie ulegać naciskom politycznym i nie tworzyć wrażenia, że „coś próbują robić”, bo ich decyzje mają olbrzymi wpływ na przedsiębiorstwa i miejsca pracy.

Autorzy listu wzywają rządy, by wzięły odpowiedzialność za swoje działania i wsparły przedsiębiorców turystycznych do czasu zniesienia ograniczeń. Jak dotąd reakcje państw były w tym względzie nierówne. Na przykład Kanada zobowiązała się wspierać firmy z branży turystycznej do maja 2022 roku – za tym przykładem powinny pójść też inne kraje.

Czytaj więcej

Europejska branża turystyczna domaga się jednolitych warunków dla podróżnych

Sygnatariusze podkreślają, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza ograniczanie podróży do krajów, w których występuje koronawirus. Twierdzi, że nie przyczynia się to do walki z pandemią.

Priorytetem powinna stać się więc dystrybucja szczepionek na całym świecie i realizowanie szczepień. Zamiast ograniczania swobodnego przemieszczania się wystarczy skupić się na stosowaniu wytycznych sanitarnych. Chodzi o wspomniane noszenie maseczek, ulepszone protokoły sanitarne, testowanie w rozsądny sposób (szeroko dostępne i niedrogie) i stosowanie certyfikatów szczepień.

Biura Podróży
Traveldata: Egipt, Turcja i Kanary to kierunki, które w rok zdrożały najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Jest rozporządzenie o testowniu podróżnych. Można się zbadać na lotnisku
Biura Podróży
Touroperator ma propozycję dla młodych - podróże w dużej grupie, noclegi w hostelach
Biura Podróży
Ceny w biurach podróży. Na wakacje 2022 potaniał tylko jeden kierunek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Niemieckie firmy promują szczepienia. „Jeden zastrzyk, wszystkie kierunki”