Polskie Koleje Linowe i Polski Fundusz Rozwoju ogłosiły budowę ośrodka w czerwcu 2021 roku - przypomina biuro prasowe PKL w komunikacie. Dziś pierwsi turyści będą mogli wjechać koleją gondolową z centrum Soliny na górę Jawor.
- To historyczny moment dla Grupy PKL. Jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania zarówno turystów odwiedzających Bieszczady, jak i mieszkańców - mówi prezes PKL Daniel Pitrus, cytowany w komunikacie.
Czytaj więcej
Gmina Solina i Polskie Koleje Linowe (PKL) podpisały umowę sprzedaży działek nad Jeziorem Solińskim pod budowę kolei linowej. Pierwszych turystów ma ona przewieźć późną wiosną 2022 roku.
- Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uda nam się w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał i przyciągnąć nowych turystów, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i naturalnych walorów środowiskowych tego miejsca - dodaje prezes PFR Paweł Borys. - To największa do tej pory inwestycja PKL, ale plany spółki są ambitne i uwzględniają rozwój dotychczasowych ośrodków, a także nowe inwestycje, które przyczynią się do wzrostu wartości spółki - zapowiada Borys.
Jak czytamy w komunikacie, nowa atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację i piękne krajobrazy, ale również pod względem technologicznym. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, który wyróżnia między innymi najwyższa w kraju podpora mierząca 75 metrów.
W strefie multimedialnej w budynku stacji początkowej Plasza można zaczerpnąć informacji na temat kolejki i technologii jej budowy, a także historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.
Trasa kolei, która kończy się na górze Jawor, liczy 1,5 kilometra. Można z niej podziwiać Bieszczady, Jezioro Solińskie i zaporę wodną. Z kolei na górze wybudowano wieżę widokową o wysokości 55 metrów, taras widokowy i przeszklony chodnik.
Karczma Jawor nawiązująca do tradycji regionalnych zarówno wystrojem, jak i kuchnią serwuje między innymi proziaki (sodowe placki z kwaśnym mlekiem lub maślanką), fuczki (placki z kiszoną kapustą) i pieczone knysze (pierogi). Turyści będą mogli również posilić się ciastkiem i kawą w kawiarni ze „spektakularnymi widokami”.
Obok karczmy znajduje się kolejna atrakcja - park tematyczny, w którym można poznać miejscowe legendy i posłuchać opowieści o biesach i czadach.
- Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo - mówi wójt gminy Solina Adam Piątkowski.
Polskie Koleje Linowe to działający od ponad 85 lat operator turystyczny prowadzący ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: na Kasprowym Wierchu, Gubałówce, Butorowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej, Górze Parkowej, Mosornym Groniu, Palenicy i górze Żar. Właścicielem PKL jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych - częścią jego portfela inwestycyjnego zarządza grupa finansowa Polski Fundusz Rozwoju (PFR).