Chorwacja otwiera most Pelješac. „Strategiczna megakonstrukcja”

Dzisiaj Chorwacja otwiera most Pelješac łączący półwysep o tej samej nazwie i Dubrownik z pozostałą częścią kraju. Znacząco poprawi on dostępność komunikacyjną żupanii dubrownicko-neretwiańskiej.

Publikacja: 26.07.2022 14:42

Chorwacja otwiera most Pelješac. „Strategiczna megakonstrukcja”

Foto: Dubrovnik-Neretva County Tourist Board

Jak podaje w informacji prasowej przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, trwające przez cały dzień uroczystości zwieńczy przejazd przez most elektrycznego samochodu Nevera, wyprodukowanego przez chorwacką firmę Rimac.

- Budowa mostu Pelješac jest jednym z najważniejszych projektów strategicznych w historii Chorwacji - mówi dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Kristjan Staničić, cytowany w komunikacie. - Połączył on południe Chorwacji z resztą kraju, co oznacza jeszcze lepszą dostępność komunikacyjną Dubrownika, naszej turystycznej perły, ale także całego półwyspu Pelješac. Od teraz podróżowanie po tej części kraju będzie o wiele praktyczniejsze i przyjemniejsze - dodaje.

Most znajduje się między miastami Komarna na lądzie i Brijesta na półwyspie Pelješac. Dzięki niemu w drodze do i z Dubrownika nie trzeba będzie wjeżdżać na 13-kilometrowy pas wybrzeża należący do Bośni i Hercegowiny.

Czytaj więcej

Chorwacja: Mamy najlepszy wynik w turystyce nad Morzem Śródziemnym. Pomogli Polacy

Pelješac to most wieloprzęsłowy o długości 2,4 kilometra, szerokości 21 metrów i wysokości 55 metrów. Wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości 180 kilometrów na godzinę. Mogą pod nim przepływać duże statki wycieczkowe.

Projekt mostu obejmuje czteropasmową drogę z jednym pasem ruchu i jednym pasem zatrzymania z każdej strony, drogi dojazdowe po obu stronach, dwa tunele (0,5 kilometra i 2,5 kilometra), dwa mniejsze mosty, wiadukt i dwa miejsca odpoczynku.

Wokół miasta Ston powstanie także obwodnica o długości 7,9 kilometra z dwoma tunelami, mostem, wiaduktem i pętlą. Most skróci do 20 minut przejazd między dwoma punktami chorwackiej drogi krajowej D8, który do tej pory trwał ponad godzinę.

Igor Kralj, Pixsell

- Ten most jest megakonstrukcją nie tylko ze względu na swój rozmiar i długość - podkreśla jego projektant, Słoweniec Marjan Pipenbaher. - Po pierwsze, został wybudowany na obszarze sejsmicznym południowej Dalmacji, gdzie często występują trzęsienia ziemi. Po drugie, został umieszczony w miejscu, w którym występują silne burze i porywiste wiatry. Wszystko to musiało zostać wzięte pod uwagę podczas planowania i samej budowy. Udało nam się rozwiązać te problemy dzięki zastosowaniu innowacyjnych koncepcji - mówi inżynier, dodając, że Pelješac jest jedym z „pięciu największych i najbardziej wymagających technicznie mostów w Europie wybudowanych od początku wieku”, a także „projektem, które będzie wyróżniać nasze pokolenie”.

Łączna wartość inwestycji to 526 milionów euro, z czego 357 milionów to wkład unijny.

Celem projektu, oprócz ponownego po ponad 300 latach połączenia Chorwacji na całej długości, było również ułatwienie dostępu do regionu Dubrownika w ramach przygotowań do wejścia do strefy Schengen i wzmocnienie spójności regionalnej, a także połączeń transportowych regionu z ważnymi ośrodkami poza nim.

Biznes
Turyści z Rosji już nie rządzą w Europie
Nowe Trendy
Brytyjczycy zostają na wakacje u siebie. Jeśli wyjadą za granicę, to w ostatniej chwili
Nowe Trendy
Balony na razie nie polecą nad Luksorem. Policja bada kolejny wypadek
Popularne Trendy
Kuba: Utrzymujemy cel na ten rok - 2,5 miliona turystów
Nowe Trendy
Sztuka, jedzenie i zakupy - nowa kampania promocyjna Stambułu w 178 krajach