Chorwacja: Mamy najlepszy wynik w turystyce nad Morzem Śródziemnym. Pomogli Polacy

W 2021 roku do Chorwacji przyjechało 13,8 miliona turystów, o 77 procent więcej niż rok wcześniej. Wykupili 84,1 miliona noclegów, to z kolei o 55 procent więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku.

Publikacja: 25.01.2022 13:24

Chorwacja: Mamy najlepszy wynik w turystyce nad Morzem Śródziemnym. Pomogli Polacy

Foto: Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Porównując z rokiem 2019, w 2021 przyjazdów było 33 procent mniej a noclegów 23 procent - podaje za

systemem eVisitor, który monitoruje ruch turystyczny w obiektach komercyjnych i niekomercyjnych i czarterze żeglarskim, Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Najwięcej przyjechało gości z Niemiec (2,9 mln, 84 procent więcej niż w roku 2020), Słowenii (1,2 mln, wzrost o 18 procent), Austrii (1,1 mln, wzrost o 180 procent), Polski (milion, wzrost o 50 procent) i Czech(775 tys., 50 procent). W porównaniu z rokiem 2019 Polacy wykupili o 8 procent więcej noclegów, Niemcy zrównali się z rekordowym 2019, Czesi zrealizowali 97 procent noclegów z 2019 roku, a Słoweńcy i Austriacy około 82 procent.

Czytaj więcej

Milion Polaków wybrało wakacje w Chorwacji

Turyści krajowi stanowili grupę 2,3 miliona, ich liczba wzrosła o 41 procent w porównaniu z rokiem 2020.

Najwięcej noclegów zrealizowano w województwach istryjskim (23,5 mln), splicko-dalmatyńskim (15,5 mln) i primorsko-gorańskim (15,3 mln). Kolejne miejsca zajęły regiony: zadarski (12,7 mln), szybenicko-kniński (5,9 mln) i dubrownicko-neretwiański (5,4 mln). Miastami, które przyciągnęły najwięcej odwiedzających były: Zagrzeb (638 tys. przyjazdów), Rovinj (549 tys.), Dubrownik (543 tys.), Split (529 tys.) i Poreč (431 tys.).

- Mimo wyzwań pandemii Chorwacja osiągnęła najlepszy wynik turystyczny w basenie Morza Śródziemnego - mówi cytowany w komunikacie dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Kristjan Staničić. - To efekt konsekwentnej i ciężkiej pracy wszystkich pracowników sektora turystycznego. Podejmując szybkie i skoordynowane działania zapewnili oni naszemu krajowi status bezpiecznej i dobrze przygotowanej destynacji. W 2022 wchodzimy z ogromnym optymizmem, ale również z planami zakładającymi realizację 90 procent ruchu turystycznego z rekordowego 2019 roku. Będziemy nadal pozycjonować Chorwację jako bezpieczny i zrównoważony kraj. Planujemy to osiągnąć dzięki celowanym kampaniom marketingowym i informacyjnym, które będą prowadzone przez cały rok z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej na każdym z rynków.

Czytaj więcej

Chorwacja w październiku tańsza dla turystów o jedną trzecią

- Oprócz bezpieczeństwa, zwłaszcza w dobie pandemii, goście coraz częściej biorą pod uwagę zrównoważony rozwój, co staje się dla nich dodatkową zachętą do podróżowania - mówi minister turystyki i sportu Chorwacji Nikolina Brnjac, cytowana w komunikacie. - Aby bardziej podkreślić nowy strategiczny kierunek rozwoju chorwackiej turystyki, ministerstwo uruchamia specjalną platformę w języku angielskim poświęconą właśnie tej tematyce. Znajdą się tam informacje o ważnych dokumentach, źródłach finansowania, projektach, dobrych praktykach i certyfikatach ekologicznych, a także o innych ważnych działaniach podejmowanych przez podmioty.

W ramach tego projektu stworzono również specjalne oznaczenie dla zrównoważonego rozwoju turystyki chorwackiej "Croatia Naturally Yours" (chorw. Hrvatska Prirodno Tvoja).

Porównując z rokiem 2019, w 2021 przyjazdów było 33 procent mniej a noclegów 23 procent - podaje za

systemem eVisitor, który monitoruje ruch turystyczny w obiektach komercyjnych i niekomercyjnych i czarterze żeglarskim, Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Pozostało 93% artykułu
Popularne Trendy
Minister dofinansował turystykę - powstaną szlaki, strony w internecie i akcje promocyjne
Popularne Trendy
W Grecji najchętniej odpoczywają Niemcy, Brytyjczycy i Bułgarzy. Polacy też to lubią
Popularne Trendy
Hiszpańska wyspa broni się przed turystami – część hoteli ma zniknąć
Popularne Trendy
Oczami turystów: Kraków i Warszawa na liście najtańszych w Europie na city break
Popularne Trendy
Turcja bije kolejne rekordy w turystyce. „Najlepszy początek roku w historii”