Platforma sprawdziła historię wyszukań hoteli i lotów na wyjazd między 19 a 27 grudnia. Największym zainteresowaniem cieszą się dalekie kraje. W pierwszej dziesiątce znalazły się Bangkok, Stambuł, Nowy Jork, Dubaj, Phuket, Kapsztad, Palma de Mallorca, Cancún, Gran Canaria i Bali.

Kayak podaje, że liczba wyszukań dla jednej osoby jest w tym roku o 150 procent większa niż przed rokiem, a w stosunku do 2019 roku nawet sześciokrotnie.

Czytaj więcej

Najtańsze miasta na city break w 2023 roku? Magazyn podróżników ułożył ranking

Jednocześnie nieznacznie zmniejszył się udział wyjazdów dla dwóch osób. Jak ocenia wiceprezes Kayaka na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, Laure Bornet, cytowany w komunikacie firmy, spojrzenie na wybierane kierunki każe wyciągnąć wniosek, że w wyjazdach świątecznych nie chodzi tylko o wizyty u rodziny i znajomych, ale też o możliwość oderwania się od zgiełku dnia codziennego, zwiedzanie na własną rękę albo wypoczynek pod palmami.

- Widać, że podróżowanie w pojedynkę staje się w Niemczech coraz popularniejsze. Niezależnie od tego, czy chodzi o przerwę między zakończeniem szkoły a rozpoczęciem pracy, czy też o pracę w biurze, samotne wyjazdy każą nam wyjść ze strefy komfortu, stwarzają przestrzeń na przemyślenia, nowe wrażenia, zawieranie kontaktów i pozwalają porządnie wypocząć. Wymaga to odwagi, otwartości i planowania, ale często jest nagradzane poczuciem wolności i wzmocnieniem pewności siebie – dodaje Bornet.

Analiza pokazała też, że najtańszym dniem na loty w Europie jest 19 grudnia. Z drugiej strony podróżni muszą liczyć się nawet z wydatkami o około 53 procent wyższymi na bilety lotnicze w wigilię. W wypadku tras długodystansowych za najtańszy dzień na podróż uważane są Boże Narodzenie i 27 grudnia, a loty od 20 do 23 grudnia są o około 9 procent droższe.

Dane pochodzą z analizy wyszukiwań lotów w obie strony w klasie ekonomicznej na Kayak.de i powiązanych markach w okresie od 1 września do 19 października 2022 roku dla okresów podróży od 19 do 27 grudnia 2022 roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2021 i 2019 roku.