Ministerstwo Kultury Grecji uruchomiło program, w ramach którego określone zostaną możliwości wykorzystania historycznych stoczni znajdujących się w Heraklionie, stolicy Krety. Chodzi o renowację weneckiego portu i zabudowań pomocniczych, pisze grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

- Naszym celem jest ochrona i uratowanie stoczni, ale jednocześnie prezentacja i wykorzystanie jej w celach kulturowych - mówi minister kultury Lina Mendoni. Minister zapewnia, że prace będą koncentrować się na zachowaniu charakteru i autentyczności kompleksu, podkreśleniu historii weneckiego portu w połączeniu z fortecą Koule.

Czytaj więcej

Nikoletta Nikolopoulou: Serdeczni mieszkańcy to znak jakości greckiej turystyki

Jednocześnie Ministerstwo Żeglugi poinformowało, że przyjęło budżet na 2023 rok dla portu w Heraklionie - z szacunków resortu wynika, że port centralny ma przynieść 8,3 miliona euro przychodów.

Port w Heraklionie to największa i główna brama transportowa na wyspie, obsługująca większość promów pasażerskich, statków wycieczkowych i towarowych. Jako część Transeuropejskich Sieci Transportowych przyjmuje również łodzie rekreacyjne, jachty i statki rybackie.

Port jest obecnie w trakcie prywatyzacji. Fundusz Rozwoju Aktywów Republiki Greckiej (HRADF) ogłosił w zeszłym roku międzynarodowy przetarg na jego rozwój.

Na mocy koncesji Zarząd Portu Heraklion ma prawo do wyłącznego użytkowania i eksploatacji budynków, gruntów i urządzeń portowych do stycznia 2063 roku.