Internetowy przewodnik turystyczny po kuchniach świata TasteAtlas co roku przyznaje nagrody w kategoriach takich jak „Najlepsze danie tradycyjne” i „Najlepsza kuchnia”. Przez cały rok ludzie oceniają ponad 15 tysięcy potraw i napojów, które są częścią bazy danych tego portalu. Baza powstaje z kolei na podstawie recenzji i rekomendacji profesjonalistów i krytyków gastronomii.

Dążąc do obiektywizmu ocen TasteAtlas wyklucza w tym plebiscycie głosy oddane przez osoby z jednego kraju, które wysoko oceniają potrawy z własnego rynku, a nisko kuchnię sąsiadów.

Ranking najlepszych kuchni świata w 2022 roku

TasteAtlas

W ogłoszonym właśnie rankingu „Najlepsze kuchnie świata 2022” wygrała kuchnia włoska z wynikiem 4,72 punktu na 5. Drugie miejsce głosujący przyznali kuchni greckiej (4,68 pkt), a trzecie hiszpańskiej (4,59 pkt). Następne miejsca zajmują smaki z innych kontynentów: japońskie (4,59), indyjskie (4,54 pkt) i meksykańskie (4,53 pkt).

Ranking zauważył też walory kuchni polskiej. Polska kuchnia zajęła 14. miejsce (4,44 pkt), zaraz za Portugalią (4,47 pkt), a przed Niemcami (4,37 pkt). Lepiej oceniono jej wartość niż na przykład kuchni chorwackiej (4,33 pkt) i wietnamskiej (4,31 pkt).

Co ciekawe, stosunkowo słabe miejsce, bo dziewiąte, zajęła gastronomia francuska (4,51 pkt), przegrała nawet z amerykańską (ósme miejsce, taka sama liczba punktów w zaokrągleniu 4,51 pkt).

W rankingu 50 najlepszych potraw najwyższą ocenę (4,92 pkt) zyskało japońskie karē, czyli curry (na miejscu 43 znalazło się jeszcze karē raisu, czyli curry z ryżem). Za nim uplasowały się brazylijski stek wołowy picanha (4,86 pkt) i amêijoas à bulhão pato, czyli małże w oliwie z oliwek, specjalność kuchni lizbońskiej (4,86 pkt).

Ruskie pierogi z Polski zajęły 16 miejsce (4,68 pkt). To spore wyróżnienie, ponieważ generalnie w zestawieniu królują potrawy egzotyczne, z Azji i Ameryki Środkowej i Południowej. Przed ruskimi z Europy wyżej znalazły się tylko małże z Portugalii, pizza margherita z Włoch (4,71 pkt), hiszpańskie krewetki w oliwie (gambas al ajillo, 4,7 pkt) i grecka paidakia (comber jagnięcy z griIla, 4,69 pkt).

Kolejna polska potrawa, kotlet schabowy, zajęła dopiero 66 miejsce (4,53 pkt) i był to ostatni polski akcent w pierwszej setce tego rankingu.

Ranking najlepszych potraw świata w 2022 roku

TasteAtlas

TasteAtlas wymienia też inne najwyżej oceniane przez międzynarodowych smakoszy polskie potrawy: bundz, kiełbasa myśliwska Staropolska, polędwica, sernik i kapusta zasmażana. Podaje też ranking 166 restauracji, w których można spróbować w Polsce polskich potraw.

Siedem potraw w generalnym zestawieniu umieścili Japończycy, po sześć Włosi i Turcy, a po cztery Brazylijczycy, Grecy i Chińczycy.