Kuchnia włoska najlepsza na świecie. Pierogi ruskie wygrywają jako potrawa polska

Najlepszą kuchnią świata jest kuchnia włoska – zdecydowali uczestnicy głosowania zorganizowanego przez TasteAtlas. Na czternastym miejscu postawili gastronomię polską, za pierogi ruskie.

Publikacja: 05.01.2023 12:17

Kuchnia włoska najlepsza na świecie. Pierogi ruskie wygrywają jako potrawa polska

Foto: Adobe Stock

Internetowy przewodnik turystyczny po kuchniach świata TasteAtlas co roku przyznaje nagrody w kategoriach takich jak „Najlepsze danie tradycyjne” i „Najlepsza kuchnia”. Przez cały rok ludzie oceniają ponad 15 tysięcy potraw i napojów, które są częścią bazy danych tego portalu. Baza powstaje z kolei na podstawie recenzji i rekomendacji profesjonalistów i krytyków gastronomii.

Dążąc do obiektywizmu ocen TasteAtlas wyklucza w tym plebiscycie głosy oddane przez osoby z jednego kraju, które wysoko oceniają potrawy z własnego rynku, a nisko kuchnię sąsiadów.

Ranking najlepszych kuchni świata w 2022 roku

TasteAtlas

W ogłoszonym właśnie rankingu „Najlepsze kuchnie świata 2022” wygrała kuchnia włoska z wynikiem 4,72 punktu na 5. Drugie miejsce głosujący przyznali kuchni greckiej (4,68 pkt), a trzecie hiszpańskiej (4,59 pkt). Następne miejsca zajmują smaki z innych kontynentów: japońskie (4,59), indyjskie (4,54 pkt) i meksykańskie (4,53 pkt).

Ranking zauważył też walory kuchni polskiej. Polska kuchnia zajęła 14. miejsce (4,44 pkt), zaraz za Portugalią (4,47 pkt), a przed Niemcami (4,37 pkt). Lepiej oceniono jej wartość niż na przykład kuchni chorwackiej (4,33 pkt) i wietnamskiej (4,31 pkt).

Co ciekawe, stosunkowo słabe miejsce, bo dziewiąte, zajęła gastronomia francuska (4,51 pkt), przegrała nawet z amerykańską (ósme miejsce, taka sama liczba punktów w zaokrągleniu 4,51 pkt).

W rankingu 50 najlepszych potraw najwyższą ocenę (4,92 pkt) zyskało japońskie karē, czyli curry (na miejscu 43 znalazło się jeszcze karē raisu, czyli curry z ryżem). Za nim uplasowały się brazylijski stek wołowy picanha (4,86 pkt) i amêijoas à bulhão pato, czyli małże w oliwie z oliwek, specjalność kuchni lizbońskiej (4,86 pkt).

Ruskie pierogi z Polski zajęły 16 miejsce (4,68 pkt). To spore wyróżnienie, ponieważ generalnie w zestawieniu królują potrawy egzotyczne, z Azji i Ameryki Środkowej i Południowej. Przed ruskimi z Europy wyżej znalazły się tylko małże z Portugalii, pizza margherita z Włoch (4,71 pkt), hiszpańskie krewetki w oliwie (gambas al ajillo, 4,7 pkt) i grecka paidakia (comber jagnięcy z griIla, 4,69 pkt).

Kolejna polska potrawa, kotlet schabowy, zajęła dopiero 66 miejsce (4,53 pkt) i był to ostatni polski akcent w pierwszej setce tego rankingu.

Ranking najlepszych potraw świata w 2022 roku

TasteAtlas

TasteAtlas wymienia też inne najwyżej oceniane przez międzynarodowych smakoszy polskie potrawy: bundz, kiełbasa myśliwska Staropolska, polędwica, sernik i kapusta zasmażana. Podaje też ranking 166 restauracji, w których można spróbować w Polsce polskich potraw.

Siedem potraw w generalnym zestawieniu umieścili Japończycy, po sześć Włosi i Turcy, a po cztery Brazylijczycy, Grecy i Chińczycy.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli