Każdy kraj UE sam zdecyduje, czy testować turystów z Chin, ale zasady będą wspólne

Członkowie Unii Europejskiej zgodzili się, że trzeba skoordynować politykę wobec turystów z Chin, Komisja Europejska zaleca więc, by poszczególne kraje unijne domagały się od Chińczyków testów na koronawirusa.

Publikacja: 08.01.2023 13:10

Każdy kraj ma wprowadzić zasady sam, ale powinny one współgrać - zgodzili się członkowie Unii Europe

Każdy kraj ma wprowadzić zasady sam, ale powinny one współgrać - zgodzili się członkowie Unii Europejskiej

Foto: AFP, Noel CELIS

Od niedzieli, 8 stycznia, Chińczycy mogą bardziej swobodnie podróżować po świecie. Wszystko dzięki zniesieniu przez tamtejszy rząd odbywania obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do kraju z zagranicy. Wcześniej Pekin poluzował też bardzo restrykcyjną politykę zarządzania pandemią, co spowodowało, że liczba zachorowań wzrosła. Rządy innych krajów obawiają się, że wraz z przywróceniem podróży Chińczyków znów dojdzie do kolejnej fali zakażeń na covid.

Część krajów już wprowadziła obowiązek przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa przed wylotem z Chin – badanie nie może być wykonane wcześniej niż na 48 godzin przed podróżą. Taką decyzję podjęły Francja, Włochy, Hiszpania, a ostatnio także Niemcy i Austria.

Członkowie Unii Europejskiej spotkali się z przedstawicielami krajów należących do strefy Schengen na posiedzeniu kryzysowym, by omówić sytuację epidemiologiczną w UE/EOG i wydarzenia w Chinach - czytamy w komunikacie prasowym KE. Na spotkaniu nie uzgodnili wprawdzie wprowadzenia przez całą Unię jednych zasad, ale zgodzili się, że podejście do podróżnych z Państwa Środka trzeba skoordynować.

Zalecenia obejmują rekomendowanie noszenia maski medycznej lub typu FFP2/N95/KN95 wszystkim pasażerom lecącym do i z Chin.

Kraje członkowskie są „zdecydowanie zachęcane” przez Komisję Europejską do wprowadzenia wymogu przeprowadzenia negatywnego testu na covid-19, który nie może być wykonany wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem.

Państwa członkowskie zgadzają się udzielać wskazówek pasażerom przylatującym z i odlatującym do Chin, a także personelowi samolotów i portów lotniczych, w zakresie środków higieny osobistej i ochrony zdrowia.

Wśród innych zaleceń pojawiło się losowe badanie pasażerów z Chin po przyjeździe i oddzielanie wszystkich osób z pozytywnymi wynikami, by w ten sposób wzmocnić nadzór nad sytuacją epidemiologiczną.

Kolejne zalecenie obejmuje testowanie ścieków z samolotów, które obsługują loty z Chin, a także dalsze promowanie dzielenia się szczepionkami, w tym dawkami przypominającymi, w szczególności wśród grup osób szczególnie podatnych na zakażenia koronawirusem.

Jak czytamy w komunikacie, Zintegrowana Polityczna Reakcja Kryzysowa UE przy wsparciu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i Światowej Organizacji Zdrowa będzie monitorować sytuację epidemiologiczną w UE i w Chinach, w tym jakość udostępnianych danych, co ma zapewnić koordynowanie środków uznanych za niezbędne do ochrony przed covidem.

Państwa członkowskie zgodziły się, że sytuacja zostanie oceniona, a wprowadzone zalecenia przeanalizowane do połowy stycznia 2023 roku.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli