Który kraj najlepszy na wakacje z dziećmi? Eksperci od podróży rodzinnych sprawdzili

Hiszpania, Grecja, a może Egipt? Co roku miliony rodzin na świecie zastanawiają się, dokąd pojechać na wakacje. Wertują internet, porównują, rezerwują, a potem dzielą się swoimi wrażeniami ze światem w mediach społecznościowych. Portal The Family Vacation Guide przeanalizował te dane i wskazał najpopularniejsze kierunki wyjazdów rodzinnych.

Publikacja: 16.02.2023 01:45

Który kraj najlepszy na wakacje z dziećmi? Eksperci od podróży rodzinnych sprawdzili

Foto: Aleksander Kramarz

Amerykański portal The Family Vacation Guide (ang. przewodnik po rodzinnych wakacjach) przygotował podpowiedzi dla rodziców planujących wakacyjne wyjazdy z dziećmi. Ułożył ranking krajów i miast, w których nie będą się nudzić. A tak naprawdę to skorzystał z ich własnych wyborów, bo stworzył listę na podstawie wyników wyszukiwania w Google'u i relacji z wakacji w 2022 roku zamieszczonych przez rodziny w Instagramie (metodyka niżej). Są to więc rankingi miejsc najpopularniejszych wśród amerykańskich rodziców.

Czytaj więcej

Ranking turystów - które miasta na świecie najbardziej ich rozczarowały?

Każdemu kierunkowi autorzy przypisali oceny. Wśród krajów najwięcej, bo 9,03 punktu, zebrała Hiszpania. Za nią znalazły się Turcja (8,98 punktu) i Włochy (8,93 punktu).

Jak czytamy, Hiszpania „naprawdę ma coś dla każdego. Słynne wybrzeże Costa del Sol ma jedne z najpopularniejszych plaż i kurortów w Europie, a „jego główne miasta oferują bogactwo atrakcji kulturalnych, jak Museo del Prado w Madrycie i zachwycająca Sagrada Familia w Barcelonie”.

Turcja to zgodnie z opisem portalu wspaniałe plaże, sporty wodne i piesze wycieczki, a Stambuł oferuje odwiedzającym niesamowite wrażenia kulturalne, w tym słynną świątynię Hagia Sophia, Wielki Bazar i imponujący Pałac Topkapi.

Z kolei Włochy są krajem pełnym historii i atrakcji kulturalnych, „od starożytnych ruin Pompejów po wspaniałą renesansową architekturę Florencji”. A do tego można cieszyć się „spokojnym życiem w toskańskiej willi, odkrywać kręte kanały Wenecji lub opalać na luksusowym Wybrzeżu Amalfitańskim”.

The Family Vacation Guide

The Family Vacation Guide uszeregował też najpopularniejsze miasta na rodzinne wakacje w 2023 roku. W tej kategorii zwycięzcą został Paryż (9,03 punktu). Okazało się, że stolica Francji powszechnie znana jako jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie, jest również atrakcyjna dla rodzin.

Serwis podpowiada, że powinny one odwiedzić wspaniałą Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny i światowej klasy muzea, jak Luwr i Wersal. I chociaż Paryż „jest miastem przesiąkniętym historią i atrakcjami kulturalnymi” ma też jedyny w Europie Disneyland, a to zawsze gwarancja najlepszych wakacji, na jakie mogą liczyć dzieci.

Z miast drugi najpopularniejszy okazał się Dubaj (8,62 punktu) – z kolei jedno z najnowocześniejszych miast na świecie, słynące z luksusowych sklepów i „niesamowitych plaż”. Rodziny mogą się tu cieszyć spektakularnym widokiem z najwyższego budynku świata, Burdż Chalifa, wybrać się na przejażdżkę na wielbłądzie po pustyni lub spędzić czas w parku wodnym Atlantis Aquaventure.

Trzecim najlepiej ocenianym miastem na świecie dla rodzin jest Rzym (8,22 punktu). Szczególnie, „jeśli Twoje dzieci są entuzjastami historii, ze względu na niekończące się rzymskie ruiny do zwiedzania”. Dwa najbardziej znane rzymskie miejsca do odwiedzenia to Koloseum, ogromna arena, na której gladiatorzy walczyli przed wielotysięcznymi tłumami, i Panteon, wielka świątynia, w której czczono starożytnych bogów.

„Oprócz starożytnych rzymskich atrakcji, których lista jest prawie nieskończona, Rzym jest pełen pięknych miejsc do odwiedzenia, takich jak Watykan, Piazza Navona i miejskie ogrody botaniczne. Rzym słynie również z fantastycznego jedzenia i oferuje szeroki wybór dań kuchni włoskiej, z rzymską carbonarą na czele, której trzeba spróbować”.

The Family Vacation Guide

W samych Stanach Zjednoczonych badania portalu pokazały, że najpopularniejsze stany na wyprawy z dziećmi to Hawaje (8,37 punktu, fantastyczne plaże, sporty wodne, parki narodowe z dzikimi zwierzętami, Honolulu i Muzeum Pearl Harbor), Teksas (7,61 punktu) i Floryda (7,55 punktu).

W kategorii miast wygrały San Diego w Kalifornii i Myrtle Beach w Południowej Karolinie (oba 8,37 punktu), które wyprzedziły Waszyngton (7,71 punktu).

Na koniec autorzy rankingu zbadali, jaki typ podróży najbardziej interesuje amerykańskie rodziny.

W tej dziedzinie zwyciężył rejs statkiem wycieczkowym, który uzyskał notę popularności 9,44 punktu. To „świetny sposób na relaks, a jednocześnie możliwość poznania wielu różnych miejsc po drodze”, a przy tym statki oferują ogromną różnorodność rozrywek, rodzice nie muszą się więc martwić, że dzieci się znudzą, a wszystkie główne linie wycieczkowe mają wiele rejsów „przyjaznych rodzinom”.

Zwiedzanie miast, czyli coraz popularniejsze również w Polsce, choć określane z angielska jako city break, uzyskało drugie miejsce (9,24 punktu). Na trzecim dopiero znalazło się „plażowanie” (8,37 punktu). „Jeśli chodzi o wakacje z dzieciństwa, nie ma nic bardziej charakterystycznego niż wycieczka na plażę. Te wakacje są idealne dla całej rodziny, niezależnie od tego, czy budujesz zamki z piasku, cieszysz się wodą, grasz w siatkówkę, czy po prostu wygrzewasz się na słońcu”.

The Family Vacation Guide

Metoda dochodzenia do najpopularniejszych kierunków

Aby się tego dowiedzieć, które kierunki będą najpopularniejsze w 2023 roku eksperci z The Family Vacation Guide stworzyli na początek listy potencjalnych miejsc docelowych. Następnie poprzez Plannera Google'a sprawdzili słowa kluczowe, aby znaleźć średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, jaką każda lokalizacja miała w 2022 r., gdy była wyszukiwana jako miejsce na rodzinne wakacje.

Na podstawie tych wyników wzięli 50 najpopularniejszych krajów, miast na świecie i miast w USA, a także wszystkie 50 stany USA i obliczyli zmianę miesięcznych wyszukiwań w stosunku do poprzedniego roku, zarówno jako zwykłą liczbę, jak i różnicę procentową.

Następnie przeszli na Instagram i policzyli liczbę postów związanych z wakacjami dla każdej lokalizacji, a następnie połączyli te dane z miesięcznymi wyszukiwaniami z 2022 r., roczną zmianą i różnicą procentową, aby uzyskać ogólny wynik wakacji rodzinnych. Wykorzystali ten wynik do uszeregowania lokalizacji w każdej kategorii, pokazując po 20 najlepszych w każdej sekcji.

Proces ten powtórzyli dla 50 różnych rodzajów wakacji, ujawniając te, które mogą być najpopularniejsze w 2023 roku.

Czytaj więcej

Najlepsze miasta turystyczne świata w 2022 roku. Europejskie metropolie wymiatają

Amerykański portal The Family Vacation Guide (ang. przewodnik po rodzinnych wakacjach) przygotował podpowiedzi dla rodziców planujących wakacyjne wyjazdy z dziećmi. Ułożył ranking krajów i miast, w których nie będą się nudzić. A tak naprawdę to skorzystał z ich własnych wyborów, bo stworzył listę na podstawie wyników wyszukiwania w Google'u i relacji z wakacji w 2022 roku zamieszczonych przez rodziny w Instagramie (metodyka niżej). Są to więc rankingi miejsc najpopularniejszych wśród amerykańskich rodziców.

Pozostało 92% artykułu
Popularne Trendy
Rząd Grecji: Wzmacniamy gospodarkę turystyczną nową ustawą
Popularne Trendy
Mieszkańcy Majorki: Stop masowej turystyce, chcemy normalnie żyć
Popularne Trendy
Chorwacja - przyjechało więcej turystów. Już prawie milion dziennie na plażach
Popularne Trendy
Netflix pokaże piękno Grecji. A może i nakręci tu film
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Popularne Trendy
Punkty informacji turystycznej mogą starać się o gwiazdki. Ruszyła certyfikacja