Brytyjska firma badawcza Euromonitor International co roku porównuje atrakcyjność 100 miast na całym świecie pod względem polityki i wydajności turystycznej, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury, zdrowia i bezpieczeństwa oraz wyników ekonomicznych, tworząc Indeks Top 100 City Destinations.

Według niej w 2022 roku drugi raz z rzędu najlepszy okazał się Paryż. Raport chwali francuską stolicę jako „najlepiej prosperującą destynację na świecie” ze względu na jej „wyjątkowe wyniki w polityce turystycznej, atrakcyjność, infrastrukturę turystyczną i wyniki w turystyce”.

Czytaj więcej

W przyszłym roku Europa będzie pełna turystów. Niestety, wielu planuje omijać Polskę

Tuż za nim znalazł się Dubaj, który również kolejny raz zajął tę pozycję, ale zajął pierwsze miejsce, jeśli chodzi o rzeczywiste międzynarodowe przyloty. W tym roku do Dubaju odbyło się ponad 12 milionów przyjazdów – prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. W dużej mierze pomogłoby w tym Expo 2020 Dubai, które trwało od października 2021 do marca 2022 roku.

Dalej na liście są Amsterdam, Madryt i Rzym. Londyn awansował w tym roku o dwa miejsca na pozycję szóstą. Monachium i Berlin również awansowały o dwa oczka i znalazły się odpowiednio na miejscach 7 i 8, a Barcelona wspięła się jedną pozycję wyżej z została numerem 9. Pierwszą dziesiątkę zamyka Nowy Jork, chociaż w raporcie zauważono, że miasta amerykańskie ogólnie wykazały „silne odbicie w wynikach turystyki”.

Co ciekawe, w czasach przed covidem, kiedy indeks klasyfikował wiodące „destynacje” według liczby międzynarodowych przylotów, na szczycie listy dominowały te z Azji – z Hongkongiem i Bangkokiem na czele.

Na 100 wyróżnionych miast ze wszystkich kontynentów 40 znajduje się w Europie. W europejskiej stawce Włochy reprezentuje sześć miast, Hiszpanię pięć, a Grecję cztery.

Wśród kontynentów tytuł wicelidera należy się Azji, gdzie wyróżnionych zostało 26 metropolii. W pierwszej 30-tce, poza Dubajem, który w zestawieniach zaliczany jest do kręgu określanego jako Bliski Wschód i Afryka, widnieją Singapur (pozycja 15), Tokio (20), Abu Zabi (24) i Seul (26).

Na trzecim miejscu znalazły się obie Ameryki, które w Top100 mają 18 reprezentantów. Najwyżej uplasował się Nowy Jork. Z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki w rankingu pojawiło się 14 kierunków (przed rokiem było ich 16). Miasta z tego obszaru są dobrze oceniane w kategorii efektywności gospodarczej i biznesowej oraz turystycznej.

Na wyniki turystyczne 2022 roku duży wpływ miały zasady podróżowania wprowadzane przez rządy w związku z pandemią koronawirusa. Poluzowanie ograniczeń sprawiło, że wiele osób wybrało się na urlop do miast. „Destynacje” te pracują nad zróżnicowaniem źródeł przychodów – liczą nie tylko na przeciętnych klientów, ale też tych o większych możliwościach finansowych – stąd poszerzająca się oferta hoteli luksusowych, a z drugiej strony hoteli biznesowych. Jak pisze Euromonitor International w podsumowaniu badania, szczególnie atrakcyjny jest dla nich klient z segmentu MICE, ale władze miast dostrzegają też cyfrowych nomadów, czyli osoby, które są skłonne przez pewien czas pracować zdalnie.

Widać też, że coraz więcej miast przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, stawia na przykład na elektryfikację transportu miejskiego. Starają się też zaistnieć w przestrzeni wirtualnej, by zwiększyć zaangażowanie ludzi.

„Chociaż rok 2022 był pozytywny dla sektora podróży, droga do pełnego ożywienia po pandemii jest długa, a wsparcie rządowe pozostaje kluczowe we wszystkich regionach” – pisze Euromonitor. Wskazuje na gwałtownie rosnącą inflację, pogarszającą się sytuację gospodarczą i wojnę na Ukrainie, jako czynniki, które mogą wpłynąć na tempo ożywienia turystyki.

Jego zdaniem podróże wewnątrz regionalne, złagodzenie ograniczeń związanych z covidem i powrót do podróży międzynarodowych były kluczem do atrakcyjności miast, które zabłysły w 2022 roku. Jednak w 2023 roku to „Azja jest regionem, który należy obserwować, ponieważ powrót podróży (...), z pewnością wstrząśnie rankingami”.

Ranking 10 najlepszych miast jako celów podróży według Euromonitora w 2022 roku

1. Paryż

2. Dubaj

3. Amsterdam

4. Madryt

5. Rzym

6. Londyn

7. Monachium

8. Berlin

9. Barcelona

10. Nowy Jork