Władze Teneryfy mają dość - drakońskie kary za popularne przewinienia na plaży

Śmiecenie, palenie na plaży i plucie na ulicy to "bardzo poważne wykroczenia" - oceniły władze stolicy Wysp Kanaryjskich i ogłosiły, że od połowy stycznia grozi za brak utrzymania czystości nawet do 100 tysięcy euro grzywny.

Publikacja: 03.01.2023 11:06

Plaże muszą pozostać czyste - kategorycznie zapowiadają władze

Plaże muszą pozostać czyste - kategorycznie zapowiadają władze

Foto: Filip Frydrykiewicz

Rada miasta Santa Cruz na Teneryfie ogłosiła zarządzenie w sprawie „Gospodarki odpadami i sprzątania przestrzeni publicznych”. Zgodnie z nowymi przepisami śmiecenie na plaży i na kąpieliskach, na przykład zostawianie niedopałków, gumy do żucia, cukierków, przestaje być drobnym wykroczeniem, a staje się wykroczeniem "bardzo poważnym". Żeby w ogóle nie prowokować takich sytuacji przepisy zabraniają palenia w tych miejscach (będą wyznaczone strefy dla palaczy).

Czytaj więcej

Majorka wykupi hotele, a potem je zamknie. Tak chce się pozbyć pijanych turystów

Przepisy zobowiązują też przedsiębiorców prowadzących restauracje, bary i kioski przy plażach i na nich samych, do zapewnienia pojemników na śmieci i pilnowania czystości wokół takich obiektów.

Za nieprzestrzeganie tych zasad grożą grzywny, które mogą wynosić od kilkuset euro do 100 tysięcy euro dla osób fizycznych i firm.

Jak uzasadnia rada miasta stolicy Wysp Kanaryjskich, Teneryfy, chodzi o „jasne zasady, które przyczyniają się do utrzymania zdrowych, przyjemnych i atrakcyjnych przestrzeni publicznych”, a system sankcji podniesionych do dozwolonego maksimum ma „wyeliminować zachowania, które są niezgodne z zasadami współistnienia społecznego i zrównoważonym rozwojem środowiska miejskiego i naturalnego”.

Przepisy dotyczące miejsc publicznych są tylko częścią szerszego aktu nakazującego zachowanie czystości, łącznie z segregowaniem śmieci, zabraniającego trzepania dywanów na balkonach i przez okna, umieszczania ulotek za wycieraczkami aut, plucia na ulicy, malowania graffiti itp.

Popularne Trendy
Europejska Komisja Podróży: Turystyka ma mniej szkodzić klimatowi. Wprowadzamy plan
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów na Cyprze. Polacy na trzecim miejscu
Popularne Trendy
Emilia-Romania po powodzi: Nasza riwiera jest gotowa do przyjęcia turystów
Popularne Trendy
Turyści kochają Saloniki za zabawę i jedzenie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Popularne Trendy
„Turystyka zemsty” kwitnie. W tym roku ożywi gospodarki basenu Morza Śródziemnego
Popularne Trendy
Małgorzata Kowalska nowym dyrektorem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce