Eksperci z Organizacji Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP) zarekomendowali władzom greckiej wyspy Zakintos, by zamknęły dla turystów plażę Navagio - pisze grecka gazeta „Ekathimerini” w elektronicznym wydaniu. Chodzi o popularną atrakcję, którą chętnie odwiedzają goście wypoczywający na wyspie turyści. Miejsce urzeka pocztówkowymi widokami – jasna plaża odcina się od lazurowego morza, a na piasku rdzewieje potężny kadłub statku handlowego, który rozbił się w okolicy kilkadziesiąt lat temu w czasie sztormu.

Eksperci, którzy przeprowadzili 8 marca rutynową kontrolę bezpieczeństwa, twierdzą, że z powodu erozji klifów istnieje poważne ryzyko osunięcia się ziemi. - Bezpieczeństwo mieszkańców i gości jest najważniejsze, a decyzja została podjęta z uwzględnieniem nowych danych naukowych OASP i jej przewodniczącego, profesora Efthymiosa Lekkasa, po uwzględnieniu dużej liczby odwiedzających to miejsce w sezonie turystycznym - mówi minister turystyki Vasilis Kikilias, cytowany przez portal.

Czytaj więcej

Tripadvisor wybrał najpiękniejsze plaże 2023 roku. Karaiby górą

Atrakcję zamknięto już we wrześniu zeszłego roku po trzęsieniu ziemi o sile 5,4 stopnia w skali Richtera, które spowodowało, że duże skały z okolicznych klifów spadły do zatoki. Wprawdzie statki i łodzie z turystami wpływają do zatoki, ale nie wolno nikomu przebywać na samej plaży. Bezpieczeństwo plaży będzie sprawdzona dwa razy w roku.