Krajobrazy z filmów o Hobbitach i Harrym Potterze przyciągają turystów najbardziej

Hobbiton, czyli filmowa wioska Hobbitów z trylogii fantasy „Władca pierścieni” w Nowej Zelandii, to miejsce które najbardziej chcieliby odwiedzić miłośnicy filmów na świecie.

Publikacja: 30.03.2023 10:03

Wioska zbudowana na potrzeby filmu o Hobbitach wygrywa ranking popularności

Wioska zbudowana na potrzeby filmu o Hobbitach wygrywa ranking popularności

Foto: newzealand.com, Sara Orme

Firma PACasino, zajmująca się w internecie recenzowaniem kasyn, przeprowadziła badanie na temat najbardziej pożądanych przez turystów miejsc, w których kręcono filmy. Żeby je zidentyfikować przeanalizowała wyświetlenia na TikToku, hashtagi na Instagramie i liczbę wyszukiwań w Google'u. W ten sposób powstał ranking dziesięciu filmowych miejsc.

Najwięcej punktów zebrał Hobbiton - miejsce w Nowej Zelandii, które stało się scenografią trzyczęściowego filmu Petera Jacksona „Władca pierścieni”, nakręconego na podstawie powieści J.R.R .Tolkiena pod tym samym tytułem. Ta lokalizacja dostała 9,13 punktu na 10 i wyprzedziła znacznie Wiadukt Glenfinnan w Szkocji, na którym kręcono przejazd Hogwarts Express z „Harrego Pottera” (8,39 punktu).

Z kolei na trzecim miejscu (8,32 punktu) listy najczęściej wymienianych lokalizacji filmowych znalazło się górskie schronisko Timberline Lodge w Oregonie, które można zobaczyć w klasycznym już horrorze „Lśnienie” Stanleya Kubricka według powieści Stephena Kinga.

Pozostałą dziesiątkę wypełniają krajobrazy i budowle, które zagrały w innych słynnych filmach. Na czwartym miejscu Zamek Alnwick w hrabstwie Northumberland w północnej Anglii (8,02 punktu), w którym gościł „Harry Potter i kamień filozoficzny”. A dalej katedra w Ely w Anglii widziana w filme „Jak zostać królem” (8 punktów), Pike Place z „Bezsenności w Seattle” (7,77 punktu), wodospady Silver Falls w parku stanowym w Oregonie z serialu „Zmierzch” (7,15 punktu), irlandzka wyspa Skellig Michael z „Gwiezdnych wojen” (6,54 punktu) i strome schody na Bronksie w Nowym Jorku, zwane potocznie Schodami Jokera, z „Jokera” (6,54 punktu).

Ranking zamyka znana z występu w przebojowym musicalu „Mamma Mia!” grecka wyspa Skopelos (6,41 punktu).

Badanie pokazuje, że popularność miejsc filmowych jako miejsc turystycznych znacznie wzrosła w ostatnich latach, a wiele osób chętnie odwiedza je po tym, jak widziało je na dużym ekranie.

Można dodać, że w lutym tego roku European Film Commission Network (EUFCN) uznała plażę Chiliadou na greckiej wyspie Eubea (Evia) za najlepszą europejską lokalizację filmową 2022 roku.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki