Wystartowała kampania przygotowana przez Niemiecką Centralę Turystyki (Deutsche Zentrale für tourismus, DZT) „Historic.Modern.Germany” promująca 51 obiektów historycznych (czterdzieści osiem) i miejsc cennych ze względu na wyjątkową wartość przyrodniczą (trzy), które UNESCO wpisała na swoje listy.
Turyści potrzebują kultury i różnorodności
- Dlaczego akurat obiekty z list UNESCO będziemy promować? Po pierwsze Niemcy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o statystyki podróży Europejczyków, których celem jest odwiedzenie miejsc ważnych ze względu na ich znaczenie dla kultury – zabytków, muzeów, teatrów. A właśnie wśród obiektów na liście światowego dziedzictwa kultury znalazły się między innymi gotycki ratusz w Stralsundzie, Wyspa Muzeów w Berlinie, biskupstwo w Würzburgu czy teatr operowy w Bayreuth – wyliczał podczas konferencji prasowej zorganizowanej dla przedstawienia najnowszych działań promocyjnych DZT Tomasz Pędzik, dyrektor tej organizacji w Warszawie.
- Po drugie, 26 procent wszystkich podróży do Niemiec to podróże kulturalne, a po trzecie, Niemcy mają jedno z pierwszych miejsc na świecie, jeśli chodzi o zagęszczenie obiektów z list UNESCO, co oznacza, że podczas jednej podróży można zobaczyć wiele takich atrakcji – wymienia.
Pędzik przedstawił cele, jakie stawia sobie DZT, rozpoczynając nową promocję. Zaliczył do nich wzmocnienie pozycji Niemiec, jako zrównoważonego celu podróży, z dużym wyborem miejsc z list UNESCO, promowanie tych miejsc, jako elementu pokazującego różnorodność produktów turystycznych, ze względu na ich położenie, w miastach i na wsiach, a także próbę odbudowania po pandemii ruchu turystycznego w miastach i przedłużenia pobytu turystów na wsiach, a przy tym pokazania, jak są dostępne dzięki dobrej infrastrukturze (drogi, komunikacja publiczna).
Osiem szlaków - rowerem, samochodem, autobusem
Statystyki odwiedzin pokazują, że dziesięć najpopularniejszych obiektów UNESCO to katedra w Kolonii (ponad 6 mln odwiedzających rocznie), park i pałac Sanssouci w Poczdamie, Wyspa Muzeów w Berlinie, rzymska brama miejska Porta Nigra w Trewirze, zabytek przemysłowy, kopalnia i koksownia Zollverein w Essen, park krajobrazowy Bergpark Wilhemshöhe w Kassel, katedra w Akwizgranie i zamek Wartburg.