Hiszpania szykuje się na turystyczny rekord - przyjedzie 85 milionów gości

W tym roku Hiszpanię może odwiedzić nawet 85 milionów turystów. Przychody z tego tytułu wyniosą 100 miliardów euro, co oznacza, że będą większe o 12 procent od tych sprzed pandemii - przewiduje firma doradcza zajmującej się turystyką Brainstrust.

Publikacja: 13.09.2023 12:56

Hiszpania szykuje się na turystyczny rekord - przyjedzie 85 milionów gości

Foto: DPA, Clara Margais

Pieniądze pochodzą głównie z zakwaterowania, transportu, restauracji, zakupów i atrakcji kulturalnych i usług rekreacyjnych - wskazuje z kolei hiszpański Urząd Statystyczny (INE).

Na oba źródła powołuje się portal branży turystycznej Hosteltur.

Obliczenia INE pokazują, że w trzecim kwartale tego roku średnie wydatki na dzień, na osobę wyniosły 140 euro, czyli o 5,3 procent więcej niż rok wcześniej. 43 euro poszło na noclegi, a 34 na transport – udział tych dwóch usług w całkowitych wydatkach na turystę wynosi 55 procent.

Czytaj więcej

Hiszpanie do turystów: Nie myjcie się pod prysznicem! Damy wam wiaderka na wodę

Przy analizie wydatków na zakwaterowanie pod uwagę wzięto wszystkie obiekty - hotele, apartamenty, domy wakacyjne, kempingi, a na transport - wszystkie środki, od samolotów przez koleje, autobusy aż po statki, wynajem samochodów, korzystanie z taksówek i transportu publicznego. Pozostałe 45 procent wydatków przypadło na gastronomię (24 euro), zakupy (19 euro), atrakcje kulturalne i rekreacyjne (12 euro) i inne potrzeby (8 euro).

W trzecim kwartale tego roku najwięcej pieniędzy w Hiszpanii zostawili Brytyjczycy (2,4 miliarda euro), Francuzi (1,6 miliarda) i Niemcy (1,4 miliarda). Gdyby spojrzeć na przychody wspólnot autonomicznych, największe uzyskały Katalonia (3,3 miliarda euro), a następnie Baleary (3 miliardy euro) i Andaluzja (2,4 miliarda euro).

Z analizy INE dotyczącej poziomu wydatków turystów odwiedzających Hiszpanię w zeszłym roku wynika, że przychody z tego tytułu wyniosły 87,06 miliarda euro, czyli o 5,3 procent mniej niż przed pandemią. Wówczas było to 91,879 miliarda euro.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki