Park jest największą otwieraną w tym roku w kraju inwestycją turystyczną. Kosztem 21 milionów złotych w Nowej Słupi, znanej dotąd z muzeum archeologicznego i dymarek, stanął nowoczesny obiekt o powierzchni 1,8 tysiąca metrów kwadratowych. Inwestorem była instytucja kultury, powołana przez samorząd gminy i Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego (ROTŚW), zrzeszającą prawie 200 działających w regionie samorządów, firm i uczelni. Instytucja Kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, bo tak brzmi jej pełna nazwa, pozyskała na realizację swojego pomysłu 17 milionów złotych z Unii Europejskiej. 3 miliony od samorządu wojewódzkiego i milion ze środków ROTŚW.
Czytaj więcej
Liczne przykłady świadczą, że Świętokrzyskie to region wyjątkowo predestynowany do uzyskania certyfikatu potwierdzającego prowadzenie gospodarki turystycznej w sposób zrównoważony.
Moc legend i baśni
- Od lat Świętokrzyskie promuje się w turystyce hasłem „Świętokrzyskie czaruje”, w nawiązaniu do legend tego regionu, opowieści o magii i sabatach czarownic. Teraz stawiamy kropkę nad i i dodajemy do tych niematerialnych opowieści i coś bardzo namacalnego. Miejsce, w którym można poznać dziedzictwo tego regionu, bogatego w legendy i baśnie – wyjaśnia ideę Parku Legend dyrektor ROTŚW i zarazem dyrektor obiektu, Małgorzata Wilk-Grzywna.
- Świętokrzyskie było dwa tysiące lat temu centrum hutnictwa żelaza w Europie, poza limesem imperium rzymskiego. Nic dziwnego, że ogień, dymy na wzgórzach, przemienianie ziemi w metal, budziło w ówczesnych ludziach lęk i zdziwienie. Z czasem to miejsce związane z pogańskimi wierzeniami stało się dla odmiany silnym ośrodkiem chrześcijańskim z klasztorem benedyktynów na Świętym Krzyżu. Z tego brały się opowieści, legendy i mity, które krążą do dzisiaj – dodaje Piotr Sepioło, zastępca dyrektora ROTŚW i świętokrzyski przewodnik.
W Parku Legend z pomocą nowoczesnej techniki multimedialnej zwiedzający, prowadzeni głosem Pielgrzyma i a czasem Wiedźmy, poznają część z nich, jak na przykład legendę o zbóju Kaku, o zbóju Madeju i jego łożu, o zlotach czarownic, o sprowadzeniu relikwii Krzyża Świętego (od czego wzięła się nazwa Świętokrzyskiego), o kamiennym pielgrzymie, o dwóch pięknych siostrach i o Hannie Krępiance.