„Dziedzictwo kulturowe a wyzwania zrównoważonego rozwoju” - to hasło przewodnie, które przyświecało drugiej konferencji z cyklu „Współpraca-Innowacje-Turystyka zrównoważona”. Tym razem wydarzenie zorganizowane 27 czerwca w Nowej Słupi przez Polską Organizację Turystyczną i Świętokrzyską Regionalną Organizację Turystyczną poświęcone było problemom województwa świętokrzyskiego (pierwsze tydzień wcześniej miało miejsce w Zielonej Górze i skupiało się na Lubuskiem).
Czytaj więcej
Mazowsze, Kujawsko-Pomorskie i Lubuskie – filmy nakręcone o tych trzech województwach zwyciężyły w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną.
Spotkanie odbywało się w Parku Legend, nowym obiekcie na mapie turystycznej regionu i kraju, chociaż jeszcze oficjalnie nie uruchomionym. Jego właściciele, Świętokrzyska Regionalna Organizacja Turystyczna (ŚROT) i gmina Nowa Słupia, zapowiadają otwarcie obiektu na połowę września.
Jak podkreślała dyrektor biura ŚROT i jednocześnie dyrektor Parku Legend Małgorzata Wilk-Grzywna, Park Legend poświęcony multimedialnemu przedstawieniu niematerialnego dziedzictwa regionu, jest wyjątkowym miejscem w kraju i Europie. Jego powstanie jest konsekwencją i ukoronowaniem wielu lat prowadzenia przez Świętokrzyskie promocji regionu z wykorzystaniem ludowych opowieści, mitów i klechd z występującymi w nich wiedźmami na czele i hasłem „Świętokrzyskie czaruje”. Prezentacja z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, w tym kina 3D, gogli VR, mapingu, jest merytorycznie solidnie zakotwiczona w nauce.
Park Legend będzie bowiem po otwarciu służył edukowaniu poprzez zabawę dzieci i dorosłych, będzie też miejscem organizowania wydarzeń, wystaw, koncertów, spotkań, warsztatów – jednych dla relaksu, innych z całkiem poważnym celem. Obiekt ma w przyszłości zarabiać na siebie i na swój rozwój.