Współpraca z regionalnymi organizacjami turystycznymi i samorządami, innowacje w turystyce, turystyka zrównoważona – to trzy tematy, jakim Polska Organizacja Turystyczna zamierza poświęcić cykl konferencji organizowanych we wszystkich szesnastu województwach. Projekt „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” realizowany we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi, przewiduje, że cykl takich wydarzeń odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch lat, a całość zwieńczy podsumowująca konferencja ogólnopolska.
Czytaj więcej
20 milionów Polaków mówi, że wyjedzie w wakacje na swój główny wyjazd wypoczynkowy w tym roku. 11 milionów z nich zostanie w kraju, a 9 milionów uda się za granicę. Z biurem podróży pojedzie co trzeci z tej ostatniej grupy. 5 milionów zostanie w domu.
Spotkania mają pomóc w zastanowieniu się, dokąd zmierza turystyka, jak może w najlepszy sposób reagować i pełnić swoją rolę w dynamicznie zmieniającym się świecie. Szczególnie trzy problemy ogniskują uwagę uczestników spotkań – potencjał i dokonania danego regionu w turystyce, wykorzystanie sztucznej inteligencji i wdrażanie zasad zrównoważonej gospodarki.
Inauguracyjne wydarzenie odbyło się w piątek w Zielonej Górze, a dotyczyło województwa lubuskiego.
Jest się czym chwalić, a Niemcy to lubią
W temat turystyki zrównoważonej wprowadziła słuchaczy ekspertka od tej tematyki, akredytowana trenerka Światowej Rady Turystyki Zrównoważonej i certyfikowana specjalistka ds. raportowania zrównoważonego rozwoju Anula Galewska. Jak wyjaśniała, o gospodarce zrównoważonej można mówić, jeśli spełnia ona generalne kryterium – nie wywołuje negatywnych skutków na przyszłość. – O ile wcześniej w turystyce chodziło głównie o zadowolenie turysty, o tyle teraz musimy też myśleć o najbliższym otoczeniu – lokalnej społeczności, pracownikach branży turystycznej i środowisku. Jeśli wszyscy interesariusze będą zadowoleni, będziemy mogli mówić o turystyce zrównoważonej – wyjaśniała.