Badanie. Polacy jadą na wakacje – dokąd, za ile, sami czy z biurem podróży?

20 milionów Polaków mówi, że wyjedzie w wakacje na swój główny wyjazd wypoczynkowy w tym roku. 11 milionów z nich zostanie w kraju, a 9 milionów uda się za granicę. Z biurem podróży pojedzie co trzeci z tej ostatniej grupy. 5 milionów zostanie w domu.

Publikacja: 19.06.2023 13:53

Badanie. Polacy jadą na wakacje – dokąd, za ile, sami czy z biurem podróży?

Foto: Filip Frydrykiewicz

Mondial Assistance, firma będąca tak zwanym asystorem ubezpieczeniowym, zapytał dorosłych Polaków o ich plany wakacyjne*. 65 procent stwierdziło, że w czasie wakacji odbędzie swój główny wyjazd wypoczynkowy podczas wakacji (czerwiec – wrzesień).

Mondial Assistance

Co zrobią pozostali? 2 procent powiedziało, że planuje wyjazd po wakacjach, a 6 procent, że już miało wakacje. 10 procent nie zdecydowało jeszcze, ani co do terminu, ani co do kierunku wyjazdu.

Jak wynika z tego badania, 16 procent Polaków, czyli 5 milionów, nie planuje w ogóle wypoczynkowego wyjazdu w tym roku. Najczęściej - 51 procent, wobec 29 procent z poprzedniego badania w 2019 roku, odpowiadają - że nie mają na to pieniędzy. Często też powodem są „inne obowiązki” (35 procent), choroba (24 procent), konieczność opiekowania się kimś chorym w rodzinie (9 procent) lub inne wydatki, na przykład remont mieszkania (8 procent).

Mondial Assistance

56 procent wakacyjnych wyjazdów Polacy planują w kraju (11,2 miliona), a 44 procent za granicą (8,9 miliona).

Chorwacja – od lat ulubiony kierunek

Ankieterów interesowało, jakie kierunki podróży zagranicznych obiorą pytani. 18 procent wymieniło Chorwację, 14 procent Grecję, 12 procent Hiszpanię (z Wyspami Kanaryjskimi), a 11 procent Włochy. – To wyniki podobne do tych, które uzyskiwaliśmy w naszych badaniach przed pandemią – wskazuje Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance. – Nowością jest, że na piąte miejsce awansowała w tym roku z szóstego w 2019 roku Turcja. Zyskała aż trzy punkty procentowe osiągając ostatecznie 9 procent wskazań. Wynika to prawdopodobnie stąd, że ten kierunek zyskał dużą popularność wśród klientów biur podróży – komentuje.

Mondial Assistance

Kolejne na liście ulubionych kierunków Polaków znalazły się Bułgaria (6 procent), Wielka Brytania (5 procent), Niemcy (4 procent), Albania (4 procent) i Cypr (4 procent).

Polacy – wskazują autorzy badania – zaakceptowali wyższe ceny wyjazdów. Średnia jaką zamierzają przeznaczyć na wyjazd krajowy to 2256 złotych, o 475 złotych więcej niż w 2019 roku, Wyjazd zagraniczny będzie kosztowniejszy – 3971 złotych, to o 809 więcej niż przed pandemią.

Największa grupa, bo 61 procent, na wakacyjny wyjazd przeznaczy mniej niż 2,5 tysiąca złotych. Co czwarty Polak (26 procent) przygotował się na wydatek między 2,5 tysiąca a 5 tysięcy złotych. Więcej niż 5 tysięcy złotych wyda w tym roku 5 procent ankietowanych, a 8 procent stwierdziło, że jeszcze nie wie, ile będą go kosztować wakacje.

Mondial Assistance

Wakacje są też w czerwcu i we wrześniu

Gros wyjazdów wakacyjnych przypadnie na lipiec i sierpień, z tym, że rośnie popularność września i czerwca. O ile cztery lata temu wypoczynek we wrześniu deklarowało 12 procent Polaków, o tyle w tym roku już 19 procent. Jeśli chodzi o czerwiec zmiana jest mniej wyraźna – 10 procent wobec 8 procent. – Wyjazd poza ścisłym sezonem letnim ma swoje zalety – mniejszy tłok, niższe ceny, a pogoda nadal ładna – mówi Ruszowski.

– Badanie potwierdziło, że Polacy obawiają się inflacji, oszczędzają więc, skracając wyjazdy – dodaje Ruszowski. Połowa (51 procent) zadeklarowała, że spędzi na wyjeździe między 6 a 10 dni. Ta grupa zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2019 o 9 punktów procentowych. Jeszcze więcej, bo o 10 punktów procentowych skurczyła się grupa planująca wakacje dłuższe niż 11-dniowe (23 procent). Powiększyło się natomiast, i to radykalnie, z 5 do 24 procent, grono osób, które wyjadą na nie więcej niż pięć dni.

Z dużym biurem podróży bezpieczniej

Mondial Assistance interesowało również, dlaczego Polacy decydują się na wyjazd samemu lub z biurem podróży. Widać dwie grupy osób, które są dosyć stabilne w swoich przekonaniach – 58 procent woli samodzielnie organizować podróż, 42 procent zdaje się w tym na pomoc biura podróży. Są jednak różnice w uzasadnieniu, dlaczego tak właśnie robią. Ta pierwsza grupa najczęściej (71 procent odpowiedzi) deklaruje, że „lubi decydować o tym, jak spędza czas”, ale częściej niż w 2019 roku mówi też, że chodzi o „cenę” (50 procent, a przed pandemią takich odpowiedzi było 36 procent). Jako trzeci powód wymienia „ofertę dopasowaną do moich potrzeb” (31 procent), a na kolejnym miejscu „brak zaufania do biur podróży” (13 procent versus 11 procent w 2019 roku).

Czytaj więcej

Plany wakacyjne Polaków. Rodziny częściej zostaną w kraju, pary wybiorą zagranicę

Grupa zwolenników korzystania z usług biur podróży chwali sobie takie rozwiązanie ze względu na wygodę. „Nie muszę martwić się o formalności i organizację” - odpowiada 80 procent z nich. Podoba im się również (33 procent), że mają „dodatkowe świadczenia, które są w ofercie biura podróży”, a także „cena” (33 procent). Co ciekawe, w tych trzech ostatnich odpowiedziach procent przekonanych o właściwym wyborze wzrósł o kilka punktów procentowych wobec stanu sprzed pandemii.

Z jakim biurem podróży wyjazd na wycieczkę można uznać za bezpieczny, to znaczy nie będzie się pan(i) obawiać jego bankructwa? - drążyli dalej ankieterzy. Okazuje się, że Polacy ufają biurom, z usług których już korzystali (37 procent), „największym na rynku” (26 procent), a także „lokalnym, ale znanym” (14 procent). Co siódmy (15 procent) stwierdził, że nie można ufać żadnemu, że nie upadnie.

72 procent turystów planujących wyjazd za granicę przewiduje też zakup ubezpieczenia turystycznego w związku z wyjazdem za granicę.

Mondial Assistance

*„Plany wakacyjne Polaków” to cykliczne badanie realizowane na zlecenie Mondial Assistance od 2011 roku. Tegoroczne wyniki są pierwszymi pełnymi po zniesieniu ograniczeń pandemicznych w większości krajów. Tegoroczne badanie zostało zrealizowane przez IPSOS Polska 4-25 maja 2023 roku metodą wywiadów ilościowych, przeprowadzonych techniką CATI. Ogólnopolska próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej n = 1600.

Mondial Assistance, firma będąca tak zwanym asystorem ubezpieczeniowym, zapytał dorosłych Polaków o ich plany wakacyjne*. 65 procent stwierdziło, że w czasie wakacji odbędzie swój główny wyjazd wypoczynkowy podczas wakacji (czerwiec – wrzesień).

Co zrobią pozostali? 2 procent powiedziało, że planuje wyjazd po wakacjach, a 6 procent, że już miało wakacje. 10 procent nie zdecydowało jeszcze, ani co do terminu, ani co do kierunku wyjazdu.

Pozostało 93% artykułu
Popularne Trendy
Rząd Egiptu: Potrzebujemy inwestycji w turystyce. Ułatwimy życie inwestorom
Popularne Trendy
Tajlandia podliczyła turystykę. Więcej gości i większe przychody
Popularne Trendy
Hiszpanie do turystów: Ubierzcie się, szanujcie nas!
Popularne Trendy
Więcej Brytyjczyków przyjedzie do Auschwitz. Touroperator ma plan
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Popularne Trendy
Maroko podniosło się z trzęsienia ziemi. Rekordowa liczba turystów