Plany wakacyjne Polaków. Rodziny częściej zostaną w kraju, pary wybiorą zagranicę

65 procent Polaków deklaruje, że wyjedzie w tym roku na wakacje. Dwie trzecie zostanie w kraju, a 28 procent wybrało zagranicę. Najczęściej chcą wypoczywać nad morzem, a ci którzy wskazują ciepłe kraje, deklarują, że najważniejszym powodem była gwarancja dobrej pogody.

Publikacja: 17.06.2023 12:33

Dwie trzecie z planujących wyjazd wybiera wypoczynek w kraju

Dwie trzecie z planujących wyjazd wybiera wypoczynek w kraju

Foto: Filip Frydrykiewicz

Na przełomie maja i czerwca Polska Organizacja Turystyczna zapytała Polaków o plany na nadchodzące wakacje (24 czerwca – 30 września). Chciała wiedzieć, ilu planuje wyjazd i czy to będzie wyjazd w kraju czy za granicą.

65 procent pytanych odpowiedziało, że planuje wyjazd z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania. Co trzeci zamierza wyjechać raz, a co piąty deklaruje, że oprócz głównego wyjazdu, zrealizuje jeszcze co najmniej jedną dodatkową podróż.

Czytaj więcej

Gut-Mostowy: Nowy bon turystyczny? Rząd szykuje rozwiązanie promujące turystykę

16 procent badanych nie planuje w ogóle w tym roku opuszczać miejsca stałego zamieszkania. Co dwudziesty (5 procent) zdecyduje się w okresie wakacyjnym na krótkie, jednodniowe wycieczki w pobliżu miejsca zamieszkania.

Nieco ponad sześciu na dziesięciu Polaków (64 procent) swoją główną – najdłuższą lub najważniejszą podróż planuje w kraju, a niemal trzech na dziesięciu (28 procent) za granicą. 65 procent spośród tych, którzy zostaną w kraju zamierza wyjechać na nie dłużej niż siedem dni (6 noclegów), a po 12 procent na 8 i od 9 do 15 dni.

Z wybierających na główny pobyt wakacyjny zagranicę 24 procent respondentów deklaruje, że spędzi tam dokładnie 8 dni (siedem noclegów), a 25 procent - 9-15 dni. Czterech na dziesięciu respondentów zapowiada natomiast, że ich wyjazd zagraniczny obejmie nie więcej niż sześć noclegów (siedem dni).

76 procent respondentów planujących główny wyjazd wakacyjny w Polsce zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (z wyżywieniem bądź bez), z kolei 18 procent będzie nocowało nieodpłatnie u znajomych albo u rodziny, na działce lub we własnym domku letniskowym.

Spośród wyjeżdżających na główny wyjazd wakacyjny za granicę 73 procent skorzysta z płatnej bazy, ale 23 procent z darmowych noclegów, przy czym w tej grupie wyższy jest udział osób, które planują wykupienie pakietów (noclegi, wyżywienie plus inne usługi) w hotelu lub pensjonacie – 45 procent wobec 26 procent w wypadku wypoczywających w kraju. Podobnie, jeśli chodzi o noclegi u rodziny i znajomych – 16 procent wobec 10 procent.

Wakacje w Polsce – rodziny to lubią

Polacy zdecydowanie wolą spędzać wakacje i wypoczywać w towarzystwie bliskich sobie osób – podaje POT w podsumowaniu badania. 88 procent deklaruje, że na główny wyjazd wypoczynkowy w kraju wybierze się w towarzystwie innych osób. Najczęściej będzie to rodzina z dziećmi (33 procent wskazań) i towarzysz życia (32 procent), a następnie znajomi i przyjaciele (11 procent). Samotnie na wakacje w Polsce wyjedzie 9 procent ankietowanych.

42 procent pytanych zamierza przeznaczyć na wyjazd do 1500 złotych na osobę, 28 procent przewiduje, że wyda od 1501 do 3000 złotych, a 15 procent deklaruje większą sumę na osobę.

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2023: Itaka, TUI, Rainbow, Coral - dynamiczny powrót klientów

Za granicę – drożej, ale pewna pogoda

Za granicę w gronie bliskich będzie podróżować 92 procent ankietowanych. W tej grupie największą część stanowić będą pary – 35 procent wskazań. Na drugim miejscu będą to rodziny z dziećmi - 26 procent ankietowanych. W towarzystwie przyjaciół i znajomych wyjedzie 16 procent, a samotnie 7 procent.

W wypadku wyjazdów zagranicznych przeciętne planowane wydatki są wyższe niż w wypadku wypoczynku planowanego w Polsce. 44 procent osób, które na główny wyjazd wypoczynkowy w sezonie letnim wybiera się za granicę planuje przeznaczyć na ten cel więcej niż 3000 złotych, 27 procent wyda od 1501 do 3000 złotych, a 19 procent liczy, że wyda nie więcej niż 1500 złotych na osobę.

Morze ulubionym celem

Spośród deklarujących plany wyjazdowe w tegorocznym sezonie wakacyjnym najwięcej jest zwolenników wypoczywania nad morzem - 42 procent. Dotyczy to zarówno osób, które planują główny wyjazd w kraju, jak i tych, którzy planują spędzić go za granicą.

Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów krajowych, poza polskim morzem (37 procent wskazań w wypadku głównego wyjazdu wakacyjnego w Polsce) są góry (22 procent) i jeziora (19 procent). Wieś, miasto, parki narodowe, uzdrowiska i spa uzyskały zaledwie po kilka procent wskazań.

Polacy wyjadą przede wszystkim, żeby wypocząć i się zrelaksować (63 procent wskazań w wypadku wakacji w kraju) lub zwiedzać atrakcje turystyczne (13 procent).

Turyści jadący za granicę wybierają głównie (56 procent) jako cel morze, a na drugim miejscu – miasta (19 procent wskazań). Oni również jako cel wskazują chęć wypoczywania (50 procent) i zwiedzanie (24 procent). Co dziesiąty jako główny cel wymienia odwiedziny u krewnych lub znajomych.

Polacy wybierający wypoczynek w Polsce deklarują głównie, że najważniejsza jest dla nich atmosfera miejsca, do którego się udają. Twierdzi tak 43 procent ankietowanych. 38 procent wybrało odpowiedź, że w Polsce jest „u siebie” i po prostu lubi wypoczywać w kraju.

Co ciekawe, odsetek osób, które odpowiedziały: „chcę zobaczyć nowe miejsce” (22 procent) jest zbliżony do poziomu deklaracji „zawsze jeżdżę w to samo miejsce” (19 procent).

W wypadku głównej podróży wakacyjnej w kraju istotnym motywem wyboru miejsca jest dla Polaków także stosunek jakości do ceny i niskie ceny (po 19 procent wskazań), a za granicą pewność dobrej pogody (44 procent), chęć zobaczenia nowego miejsca (40 procent), a także atmosfera miejsca (31 procent). W wypadku wyjazdów zagranicznych stosunkowo często wskazywana była też dobra relacja jakości do ceny (26 procent).

Młodych ciągnie za granicę

Wyniki tegorocznej edycji badania „Plany wakacyjne Polaków” wskazują, że Polskę na swój główny pobyt wypoczynkowy najczęściej wybierają osoby w średnim wieku. W grupie wiekowej 35-45 lat to aż 73 procent respondentów, a w grupie 45-65 lat – 67 procent. Za granicę częściej niż po Polsce wyjadą osoby młodsze – 36 procent respondentów z grupy wiekowej 18-24 lata i 35 procent respondentów z grupy 25-34 lata.

Drugi wyjazd krajowy

Zarówno osoby, które na swój główny wyjazd wakacyjny wybrały Polskę, jak i ci, którzy zdecydowali się na zagranicę, na kolejny wyjazd w tegorocznym sezonie letnim wyruszą „w Polskę”. Spośród tych, którzy główny urlop spędzą w kraju, taką deklarację złożyło 86 procent respondentów, a wśród tych, którzy na najdłuższy wyjazd wybierają się za granicę – 60 procent.

– Plany wyjazdowe Polaków rysują się podobnie jak w poprzednim, rekordowym dla krajowej turystyki 2022 roku, wobec czego można przypuszczać, że uda się ten wynik przynajmniej wyrównać. Pozytywne sygnały z branży z pierwszych dwóch kwartałów tego roku, kiedy Polacy chętnie podróżowali w trakcie ferii, weekendu majowego i czerwcowego, dają nadzieję na dalszy rozwój rodzimej turystyki. Wierzę, że poza turystami krajowymi, którzy czują się dobrze w  ojczyźnie i doceniają jej niepowtarzalny klimat, do Polski licznie przyjadą także goście zagraniczni – komentuje cytowany w informacji POT wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Czytaj więcej

Polska Organizacja Turystyczna czeka na "Turystyczne odkrycie roku"

- Chociaż wśród kierunków wakacyjnych wskazywanych najczęściej przez Polaków w kontekście wakacyjnych wyjazdów królują najpopularniejsze kurorty, to dostrzegalny jest trend wyszukiwania miejscowości mniej popularnych – dodaje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. – Polska oferta turystyczna, nawet podczas krótkich podróży, jest bardzo szeroka i atrakcyjna, zatem każdy odnajdzie w niej coś dopasowanego do własnych potrzeb i oczekiwań. Szczególnie zachęcamy do wypoczywania na terenach blisko natury, na przykład w Polsce Wschodniej.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – Omnibus na reprezentatywnej 1084-osobowej próbie Polaków w wieku 18-65 lat w terminie 31 maja – 5 czerwca 2023.

Na przełomie maja i czerwca Polska Organizacja Turystyczna zapytała Polaków o plany na nadchodzące wakacje (24 czerwca – 30 września). Chciała wiedzieć, ilu planuje wyjazd i czy to będzie wyjazd w kraju czy za granicą.

65 procent pytanych odpowiedziało, że planuje wyjazd z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania. Co trzeci zamierza wyjechać raz, a co piąty deklaruje, że oprócz głównego wyjazdu, zrealizuje jeszcze co najmniej jedną dodatkową podróż.

Pozostało 94% artykułu
Popularne Trendy
Polska na 200 billboardach w całym Paryżu. Twój "następny przystanek"
Popularne Trendy
Targi turystyczne ITTF. Branża turystyczna spotka się w listopadzie w Warszawie
Popularne Trendy
Turecka branża turystyczna: Upały uziemiają gości w hotelach, tracimy na tym
Popularne Trendy
Posypały się mandaty na greckich plażach. 800 tysięcy euro w trzy tygodnie
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Popularne Trendy
Turyści ciągną do Lublina. Rekordowa liczba gości z zagranicy