Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata podsumował we współpracy z redakcją „Rzeczpospolitej” i serwisem Turystyka.rp.pl rok 2022 w zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Wyniki badań przedstawił 26 kwietnia, podczas konferencji zorganizowanej przez naszą redakcję, "Spotkania Liderów Turystyki - edycja Wiosna 2023", prezes Traveldaty Andrzej Betlej. Była to też okazja do dyskusji w gronie touroperatorów i agentów turystycznych o szansach i spodziewanych trudnościach w najbliższym sezonie letnim. Dzisiaj zamieszczamy omówienie pierwszej części spotkania, wyników 2022 roku. Relacja z debaty na naszych łamach - wkrótce.
JEST JUŻ NOWSZA WERSJA RANKINGU, NA ROK 2024 — TU JĄ ZOBACZYSZ
Traveldata uzyskała dane od grupy kilkunastu największych organizatorów turystyki i kilku małych. Wyniki odzwierciedlają zdecydowaną większość rynku.
Według wyliczeń ekspertów przychody badanej grupy wzrosły w zeszłym roku o 77 procent i osiągnęły 13 miliardów złotych. Zarazem jednak ich zyski spadły o 25 procent, do 161 milionów złotych.
Rekordowe obroty
Firmą, która miała największe przychody ze sprzedaży imprez turystycznych w 2022 roku była Itaka Holdings. Pod tą nazwą kryją się oprócz najbardziej rozpoznawalnego w Polsce biura podróży Itaka, należące do niego spółki za granicą. W wypadku zliczania przychodów chodzi o firmy organizujące wyjazdy turystom, a więc o działającą na Litwie Itaka Lietuva i czeski Cedok. W skład Itaka Holdings wchodzą jeszcze biura podróży w Hiszpanii, Turcji i Grecji, ale są to firmy obsługujące turystów przyjeżdżających do tych krajów, które nie sprzedają wyjazdów, w tym wypadku ich obroty nie są więc brane pod uwagę.