W wakacje Europejczycy nie żałowali pieniędzy na hotele i restauracje

Kolejny rok z rzędu na czele wakacyjnych wydatków Europejczyków znalazły się „wartościowe doświadczenia”, czyli wyjścia do restauracji, udział w wydarzeniach i wypoczynek poza domem.

Publikacja: 13.10.2023 14:03

W wakacje Europejczycy nie żałowali pieniędzy na hotele i restauracje

Foto: Nelly Kamińska

Z analizy trendów zakupowych w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień 2023), którą prezentuje najnowszy raport Mastercard SpendingPulse, wynika, że na wszystkich dziewięciu objętych badaniami rynkach europejskich (Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania) wzrosły wydatki w sektorze hotelarsko-gastronomicznym - podaje Mastercard w komunikacie prasowym. To efekt tego, że konsumenci szukali „wartościowych doświadczeń” - wychodzili do restauracji, korzystali z krótkich wypoczynków i brali udział w zorganizowanych wydarzeniach.

Autorzy raportu wśród kluczowych letnich trendów zakupowych wymieniają:

Wzrost wydatków na posiłki w restauracjach. Ponieważ wielu Europejczyków wykorzystywało urlop, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, trend jedzenia poza domem wykazywał dynamikę wzrostową - wydatki na restauracje wzrosły, licząc rok do roku, o 17,8 procent w Polsce, o 12,5 procent we Francji, o 11,1 procent w Czechach, o 8,9 procent we Włoszech i o 8,8 procent w Hiszpanii.

Spędzanie czasu poza domem. Wydatki na hotele i zakwaterowanie wakacyjne znacząco wzrosły na Węgrzech - o 26,4 procent, w Hiszpanii - o 9,4 procent, Czechach - o 7,8 procent i Wielkiej Brytanii – o 5,5 procent, podczas gdy we Włoszech odnotowano bardziej umiarkowany wzrost - o 3,7 procent.

Duży wzrost wydatków w sektorach związanych z turystyką w czasie ważnych wydarzeń lokalnych. Podczas Grand Prix Węgier wydatki na hotelarstwo i restauracje wzrosły odpowiednio o 27,4 procent i 31,3 procent w porównaniu z zeszłorocznym wydarzeniem. Podobnie wydatki na hotele i restauracje wzrosły podczas weekendu świątecznego w Wielkiej Brytanii (26-28 sierpnia) odpowiednio o 7,1 procent i 5 procent.

Czytaj więcej

Turyści chętnie wracają po pandemii do Hiszpanii. Wyróżniają się Polacy

„Najnowsze analizy SpendingPulse pokazują, że europejscy konsumenci wykorzystali lato, aby cieszyć się zbieraniem doświadczeń i przeżywaniem wyjątkowych chwil. Obejmowało to spotkania z bliskimi i odkrywanie nowych miejsc, o czym świadczą zwiększone wydatki w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Mimo presji inflacyjnej, która wciąż wpływa na wiele rynków, statystyki pokazują, że wydatki konsumenckie nadal wykazują odporność i stale rosną” - komentuje starszy ekonomista w Mastercard Europe Natalia Lechmanova, cytowana w komunikacie.

W Polsce, oprócz wydatków na ubrania i artykuły pierwszej potrzeby, wzrosły wydatki na posiłki poza domem - o 17,8 procent, co stanowi największy wzrost wśród sektorów.

Największą pod względem wartości nominalnej sprzedaż usług noclegowych odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim.

Mastercard SpendingPulse przedstawia raporty dotyczące krajowej sprzedaży detalicznej z wykorzystaniem wszystkich rodzajów płatności na wybranych rynkach na całym świecie. Wyniki opierają się na zagregowanej aktywności sprzedażowej w sieci płatności Mastercard w połączeniu z szacunkami opartymi na ankietach dotyczących innych form płatności, w tym gotówki i czeków. Analiza ma charakter szacunkowy i jest wyrażona w walucie lokalnej.

Popularne Trendy
Rośnie zainteresowanie turystów wypoczynkiem w Grecji. Spodziewanych 35 milionów
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Popularne Trendy
Na urlop głównie po Europie. Wakacyjne trendy Polaków
Popularne Trendy
Hiszpania coraz popularniejsza przed sezonem turystycznym
Popularne Trendy
Dziesiątki milionów euro dla szefa Bookingu. Najlepiej opłacany menedżer
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Popularne Trendy
Brytyjczycy jadą na zagraniczne wakacje. Rosnące koszty im nie straszne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży