Plany wakacyjne Polaków. Kto wybiera kraj, a kto zagranicę?

W najbliższe wakacje wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 70 procent Polaków w wieku od 18 do 65 lat. To pięć punktów procentowych więcej niż w rok wcześniej. Takie wnioski przynosi badanie, jakie co roku przeprowadza Polska Organizacja Turystyczna*.

Publikacja: 21.06.2024 17:16

W przyszłym roku ruszą kampanie informujące, jak nie korzystać z wyjazdów organizowanych w szarej st

W przyszłym roku ruszą kampanie informujące, jak nie korzystać z wyjazdów organizowanych w szarej strefie

Foto: Filip Frydrykiewicz

Z tych osób, które deklarują plany na wakacje, ponad jedna trzecia wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37 procent), ale jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Z kolei co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle, bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, a 11 procent pytanych nie podjęło jeszcze decyzji czy w ogóle wyjedzie.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

66 procent respondentów, którzy mają już plany na sezon wakacyjny, swój główny - najdłuższy lub najważniejszy – urlop spędzi w Polsce. Na zagraniczne wojaże, podobnie jak w roku ubiegłym, zdecyduje się nieco mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających (28 procent).

Nie jadę, bo nie mam pieniędzy

Jakie powody mają ci, którzy nigdzie nie pojadą? Głównie brak pieniędzy – tak odpowiada ponad połowa (55 procent) spośród tych, którzy nie planują wyjechać. Co piąty uzasadnia to innymi obowiązkami lub zobowiązaniami, również co piąty - nie czuje takiej potrzeby („nie jest mi taki wyjazd potrzebny”).

Czasem wskazuje też na powody prywatne, rodzinne i towarzyskie, w tym na brak odpowiedniego towarzystwa (łącznie 21 procent).

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Ponad jedna trzecia planujących wyjazdy podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego chce spędzić na urlopie od czterech do sześciu, a 28 procent od siedmiu do dziesięciu noclegów. Co piąty wyjedzie podczas swojego głównego wyjazdu urlopowego na nie więcej niż trzy noclegi. Wyjazdy krajowe są przeciętnie nieco krótsze (66 procent wyjeżdżających w kraju spędzi na urlopie mniej niż tydzień), a zagraniczne dłuższe (63 procent wyjeżdżających za granicę zadeklarowało, ze ich urlop obejmie siedem i więcej noclegów).

Bez względu na to czy w kraju, czy za granicą, mniej więcej jedna trzecia planujących wypoczynek w sezonie letnim deklaruje, że spędzi go w towarzystwie partnera lub partnerki, nieznacznie mniej wyjedzie z partnerem lub partnerką i z dziećmi. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający (12 procent) planuje spędzić wakacje w gronie znajomych i przyjaciół. Odsetek osób zamierzających wyjechać w wakacje samotnie jest nieznacznie wyższy niż w ubiegłym roku i wynosi 11 procent. W 2023 roku było ich 9 procent.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Wakacje w Polsce – morze najbardziej pożądane

Najczęściej wskazywanym celem krajowych wyjazdów wakacyjnych Polaków jest wypoczynek i relaks, w tym – wypoczynek i relaks nad morzem (łącznie 59 procent wskazań tych, którzy na swój główny wyjazd wybierają się w kraju), co dziesiąty planuje natomiast podczas wakacji przede wszystkim zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne.

Na wyjazdy krajowe Polacy najchętniej wybierają się nad morze (36 procent wskazań), a następnie w góry (21 procent), nad jeziora (13 procent) i do miast (9 procent).

Co czwarty respondent deklaruje, że na główny wyjazd wakacyjny wybierze się do województwa pomorskiego, nieco ponad dziesiąty – do małopolskiego i zachodniopomorskiego. Po od 5 do 10 procent wskazań uzyskały zaś województwa warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, podkarpackie i śląskie.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Planujący wyjazdy krajowe najczęściej zamierzają skorzystać z płatnych noclegów w hotelu, pensjonacie lub innym obiekcie noclegowym w wersji bez wyżywienia (50 procent) lub wykupionego pakietu pobytowego (20 procent). Z noclegów u rodziny lub znajomych skorzystać zamierza w czasie swojego głównego wyjazdu urlopowego co szósty respondent.

Niemal 30 procent planujących wyjazdy krajowe zamierza na swój główny wyjazd wakacyjny wydać pomiędzy 1001 a 2000 złotych na osobę. Kwotę od 2001 do 3000 złotych na osobę planuje przeznaczyć prawie co piąty respondent, podobnie - poniżej 1000 złotych. Pozostali przewidują, że wydadzą więcej niż 3000 złotych na osobę lub nie wiedzą jeszcze, ile ich wakacyjny wyjazd będzie kosztować.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Urlop za granicą? Drożej niż w kraju

Połowa z tych, którzy na wyjazd wakacyjny wybierają zagranicę zamierza przede wszystkim wypoczywać i się relaksować. Dla co piątego respondenta głównym celem wyjazdu jest zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych. Za granicę w sezonie wakacyjnym Polacy najchętniej wyjeżdżają nad morze (56 procent wskazań) lub do miast (13 procent).

W góry, nad jeziora, w miejsca blisko natury czy na wieś wybiera się zaledwie po kilka procent.

Jadący za granicę najczęściej planują korzystać z pakietów (co najmniej dwie usługi – najczęściej noclegi wyżywienie) pobytowych (40 procent) lub różnego typu noclegów bez wyżywania (łącznie 41 procent wskazań).

Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający za granicę zamierza nocować u rodziny lub znajomych.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

30 procent przeznaczy na wyjazd więcej niż 5000 złotych na osobę, 10 procent – od 4001 do 5000 złotych, mniej więcej po 15 procent planuje wydać od 2001 do 3000 złotych i od 3001 do 4000 złotych.

Pozostali (20 procent) planują wydać mniej niż 2000 złotych na osobę lub nie wiedzą jeszcze, ile wydadzą.

Wakacje w kraju – ze względu na atmosferę, za granicą – bo ładniejsza pogoda

Respondenci wybierający się na swój główny wyjazd wakacyjny w kraju, dokonując wyboru konkretnego miejsca, kierują się przed wszystkim jego niepowtarzalną atmosferą (26 procent) i bliskim i łatwym dojazdem (20 procent).

Mniej więcej równe są grupy ludzi, którzy zawsze jeżdżą do tego samego miejsca (15 procent) i tych, którzy chcą zobaczyć nowe miejsce (17 procent).

Niemal co czwarty respondent na swój główny wyjazd w sezonie wakacyjnym wybiera się w Polsce, ponieważwoli odpoczywać w Polsce niż jeździć za granicę”. Dla porównania, tych którzy deklarują, że wolą wyjeżdżać za granicę jest 17 procent.

Planującym wyjazdy zagraniczne zależy przede wszystkim na gwarancji dobrej, słonecznej pogody (29 procent), a ponad połowie bądź na wyjeździe do nowego miejsca bądź w konkretne, wybrane wcześniej miejsce. Niemal jedna czwarta respondentów twierdzi natomiast, że wyjazd za granicę jest tańszy niż taki sam, ale zorganizowany w Polsce. Równocześnie 13 procent uważa, że wyjazd za granicę jest dla nich za drogi.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Co jeszcze Polacy biorą pod uwagę planując wyjazdy? Koszt pobytu w konkretnym miejscu noclegowym jest kluczowym czynnikiem dla 46 procent, przy czym nieco bardziej wrażliwi na cenę są zostający w kraju niż ci, jadący za granicę (47 procent do 41 procent).

Bliskie sąsiedztwo dzikiej przyrody jest istotne dla nieco ponad jednej czwartej respondentów, a różnorodne zaplecze i infrastruktura rekreacyjna i rozrywkowa w bliskiej odległości od miejsca noclegu – dla niemal co piątego respondenta. Przy czym wyjeżdżający w kraju częściej cenią sobie sąsiedztwo dzikiej przyrody, a planujący wyjazdy zagraniczne – bogatą infrastrukturę.

29 procent respondentów deklaruje, że ważna jest dla nich estetyka i komfort miejsca wypoczynku, a 21 procentom zależy na wyposażeniu w konkretne udogodnienia (np. darmowe wifi, TV ze streamingiem, sprzęt sportowy itp.).

Renomą miejsca noclegowego jako sprzyjającego relaksowi i wyciszeniu kieruje się 18 procent respondentów, a tym, czy miejsce noclegowe przestrzega zasad gospodarki zrównoważonej – 13 procent.

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Wykształceni wybierają zagranicę

Podobnie jak rok temu, wyniki tegorocznej edycji badania „Plany wakacyjne Polaków” wskazują, że Polskę na swój główny pobyt wypoczynkowy podczas wakacji najczęściej wybierają osoby w średnim wieku i starsze (71 procent respondentów w wieku 35-44 lata i 69 procent w wieku 55-65 lat), a także z wykształceniem nie wyższym niż średnie.

Z kolei zagranicę częściej planują odwiedzić osoby młodsze (37 procent respondentów w grupie wiekowej 18-24 i 33 procent w wieku 25-34 lata), z wyższym wykształceniem (37 procent respondentów w tej grupie), mieszkańcy największych miast (36 procent), i o najwyższych dochodach (pow. 9000 złotych netto na gospodarstwo domowe).

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

*Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia  metodą CAWI 20-29 maja 2024. Próba w badaniu składała się z dwóch części:

1) reprezentatywna ogólnopolska próba Polaków w wieku 18-65 lat; wielkość próby: N=1017

2) osoby, które w sezonie letnim planują wyjechać na wyjazd turystyczny / wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem; N=1021.

Z tych osób, które deklarują plany na wakacje, ponad jedna trzecia wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37 procent), ale jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Z kolei co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle, bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, a 11 procent pytanych nie podjęło jeszcze decyzji czy w ogóle wyjedzie.

66 procent respondentów, którzy mają już plany na sezon wakacyjny, swój główny - najdłuższy lub najważniejszy – urlop spędzi w Polsce. Na zagraniczne wojaże, podobnie jak w roku ubiegłym, zdecyduje się nieco mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających (28 procent).

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Ruszyły drugie Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw - 200 wystawców z 29 krajów
Popularne Trendy
Chorwacja zachwyca przez cały rok
Popularne Trendy
Złoty certyfikat POT. W tym roku najlepszy okazał się Bałtowski Kompleks Turystyczny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Popularne Trendy
Hiszpania bije turystyczny rekord. Co czterdziesty gość przyjechał z Polski