Reklama

Rekordowa liczba turystów w Turcji. Polacy nie zawiedli, ale wygrali Rosjanie

Ponad 26 milionów turystów odwiedziło Turcję w pierwszej połowie tego roku. To lepszy wynik od rekordu zeszłorocznego - podało tamtejsze Ministerstwo Kultury i Turystyki.
O 30 procent wzrosła liczba turystów z Polski, ale najwięcej przyjechało Rosjan

O 30 procent wzrosła liczba turystów z Polski, ale najwięcej przyjechało Rosjan

Foto: Aleksander Kramarz

26,14 miliona turystów zanotowała Turcja w pierwszej połowie tego roku. Wynik wobec tego samego okresu w zeszłym roku jest o 13,91 procent lepszy.

Czytaj więcej

Turcja bije kolejne rekordy w turystyce. „Najlepszy początek roku w historii”

Jeśli chodzi o obcokrajowców, to było ich 21,6 miliona, z czego niecałe 500 tysięcy stanowili goście jednodniowi. Wśród podróżnych było też 4,5 miliona Turków mieszkających za granicą.

Najważniejszymi rynkami źródłowymi były Rosja (2,7 miliona gości), Niemcy (2,5 miliona), Wielka Brytania (1,77 miliona), Iran (1,44 miliona) i Bułgaria (1,39 miliona).

Polscy turyści nie zawiedli w Turcji

Polaków było w tym okresie 686,7 tysiąca, co oznaczało wzrost rok do roku o niemal 29,18 procent i 3,17 procent udziału w całym ruchu.

Reklama
Reklama

Podróżni za cel swoich wypraw wybierali przede wszystkim Stambuł (8,56 miliona, 39,56 procent udziału w rynku), Antalyę (5,88 miliona, 27,2 procent), Edirne (2,05 miliona, 9,47 procent), Muglę (1,23 miliona, 5,69 procent) i Artvin nad Morzem Czarnym (757 tysięcy, 3,5 procent).

Czytaj więcej

Turecki kurort ma problem. Chmary nachalnych sprzedawców atakują turystów

Turcja od kilku lat jest liderem w rankingach najpopularniejszych kierunków turystycznych wybieranych przez polskich klientów biur podróży. W tym roku można polecieć tam ze wszystkich lotnisk regionalnych, a z programów przygotowanych przez touroperatorów na lato 2025 roku wynika, że również w przyszłym roku oferta będzie bardzo szeroka.

W drodze do rekordu w turystyce

W 2023 roku, najlepszym dotąd w historii turystyki tureckiej, kraj odwiedziło 49,2 miliona zagranicznych turystów, a razem z prawie 7,5 miliona obywateli Turcji mieszkających za granicą - 56,7 miliona.

Władze Turcji liczą w tym roku na 60 milionów gości, a w 2028 roku — na 90 milionów. Wtedy przychody z turystyki wyniosłyby odpowiednio 60 miliardów i 100 miliardów dolarów.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Popularne Trendy
Francja najlepsza w turystyce – rekordowe 102 miliony gości
Popularne Trendy
Rekordowy karnawał w Brazylii. W samym Rio de Janeiro bawiło się 8 milionów ludzi
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Popularne Trendy
Tunezja przekroczyła 11 milionów odwiedzających. Polacy wśród kluczowych gości z Europy
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama