– Pracujemy nad maksymalnym zwiększeniem bezpieczeństwa w sezonie turystycznym, który właśnie się rozpoczyna – zapewnia minister turystyki Nikolina Angelova.

Angelova spotkała się w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych Walentinem Radewem oraz komisarzem Mladenem Marinowem reprezentującym regionalne instytucje kontrolne i władze lokalne Burgas. – W tym roku spodziewamy się o wiele więcej turystów, a to wymaga lepszej organizacji – mówi.

Tylko w samym Słonecznym Brzegu sytuację monitorować będzie 300 kamer i ponad tysiąc policjantów. Poza bułgarskimi będą to funkcjonariusze z Rumunii, Czech i Niemiec. Dodatkowo Ministerstwo Turystyki będzie pilnować, aby wszyscy usługodawcy mieli odpowiednie zezwolenia na prowadzenie działalności, a z promenad mają być usunięci nielegalni handlarze.

Ministerstwo szacuje, że w tym roku gości z zagranicy przyjedzie o 5 procent więcej niż w zeszłym (od czerwca do września 2017 roku Bułgarię odwiedziło ponad 5,3 miliona obcokrajowców). Najbardziej ma wzrosnąć liczba Niemców, Izraelczyków, Polaków, Czechów, Francuzów i Amerykanów.

Optymizmem napawają bułgarskie władze też statystyki lotniska w Burgas. Liczba lotów wzrosła tam już o 18 procent wobec roku poprzedniego (dane do połowy czerwca).