Dotyczyć to będzie również przejść granicznych z Włochami, co jest o tyle istotne, że na przykład Austria na razie wstrzymuje zezwolenie na swobodne podróżowanie do tego kraju.

CZYTAJ TEŻ: Kraje Unii Europejskiej chcą otwierać granice. Polska milczy

Jak podaje dziennik „Luzerner Zeitung” w swoim elektronicznym wydaniu, na razie w Szwajcarii obowiązują cztery różne protokoły dotyczące wyjazdu z kraju. W wypadku Włoch, które otworzyły się już 3 czerwca, do 15 czerwca będzie to jednostronne otwarcie. Obywatele kraju mogą jeździć tam na urlop, ale nie mogą wybrać się tam tylko na zakupy. W dalszym ciągu obowiązuje jednak ostrzeżenie przed podróżami innymi niż konieczne. Austria również zniosła kontrole na przejściach ze Szwajcarią – Austriacy mogą już przyjeżdżać do tego kraju, ale podobnie jak w wypadku Włoch pełne otwarcie nastąpi w połowie czerwca. Na razie zamknięte pozostają granice z Francją i z Niemcami, choć są pewne ułatwienia dla podróżnych.

O ile sytuacja epidemiczna nagle się nie pogorszy, pierwotny plan ma szansę być zrealizowany. Jak pisze dziennik, o to, kiedy granice zostaną otwarte, pyta wiele osób – 60 pracowników sekretariatu ministerstwa migracji odpowiada dziennie na 800-1000 telefonów i e-maili w tej sprawie. Czasem liczba zapytań dochodziła nawet do 5 tysięcy dziennie.