W czerwcu Chorwacja zanotowała jedną trzecią liczby gości, którzy odwiedzili ją w tym samym miesiącu w latach poprzednich – podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna w komunikacie, podkreślając, że jest to bardzo dobry wynik. Najliczniej przybyli Niemcy (32 procent), Słoweńcy (29 procent), Austriacy (10 procent) i Czesi (9 procent). Sami Chorwaci stanowili 20 procent odwiedzających. Turyści wykupili prawie 4,8 miliona noclegów, najczęściej w miastach Rovinj, Medulin, Mali Lošinj i Umag oraz na wyspie Vir.

Obecnie działa 60 procent hoteli, czyli 698 z 1173, oraz 72 procent kempingów – 361 z 503. Wraz ze wzrostem popytu otwierać się będą kolejne. Gości przyjmuje też wiele domów wakacyjnych i apartamentów.

Lipcowa liczba gości i noclegów będzie jeszcze większa, bo coraz więcej osób korzysta z otwarcia granic i możliwości swobodnego przemieszczania się – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: W Chorwacji przybywa turystów

W lipcu LOT uruchomił bezpośrednie połączenia lotnicze z kilku polskich miast do Dubrownika, Splitu, Zadaru, Rijeki i Zagrzebia (łącznie około 20 rotacji tygodniowo). Z kolei Wizz Airem można dostać się trzy razy w tygodniu z Warszawy i Katowic do Splitu. Otwarte są także granice lądowe.

Polacy mogą wjechać do Chorwacji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, nie muszą okazywać testu na koronawirusa ani przechodzić kwarantanny. Muszą jednak w celach epidemicznych podać dokładny adres w Chorwacji, numer telefonu komórkowego i adres e-mail, a po przekroczeniu granicy przestrzegać wytycznych sanitarnych. Wymagane dane można przesłać przed wjazdem do Chorwacji za pomocą aplikacji Enter Croatia, co przyspiesza formalności na granicy. Po przesłaniu danych turyści dostają e-mailem potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej i zalecenia chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Chorwacja: Turyści przekroczą granicę w kilka sekund

Chorwacka Wspólnota Turystyczna podaje też, że Chorwacja należy do krajów o najmniejszej liczbie zarażonych koronawirusem na milion mieszkańców. Do końca czerwca nie odnotowano ani jednego takiego przypadku wśród turystów.

Aktualne informacje na temat podróży i pobytu w Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej chorwacja.hr i na profilu na Facebooku, w zakładce notatki.