W szczególności dotyczy to wyjazdów o charakterze turystycznym, czytamy na stronie internetowej ministerstwa. Powodem jest wzrost liczby zachorowań – z informacji resortu wynika, że w zeszłym tygodniu skumulowana liczba nowych przypadków przekroczyła 50 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Kraj został stosunkowo mocno dotknięty epidemią.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy obawiają się importu wirusa z Majorki

Między Niemcami a Luksemburgiem nie ma kontroli na granicach, nie ma też żadnych ograniczeń przy wjeździe czy tranzycie. Resort przypomina jednak, że nadal istnieją ograniczenia w międzynarodowym ruchu lotniczym, kolejowym i autobusowym. Co prawda wiele lotów po Europie odbywa się normalnie, ale autokary, także te jeżdżące za granicę, i koleje działają w ograniczonym zakresie.

Zgodnie z wytycznymi, w prywatnych domach można przyjąć maksymalnie 6 gości, na wolnym powietrzu i w otwartych miejscach publicznych może przebywać razem do 20 osób.

Przestrzeganie zasad higieny jest kontrolowane, a niestosowanie się do zaleceń może zakończyć się grzywną. Chodzi między innymi o obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, w tym w środkach komunikacji, w sklepach a także w muzeach, bibliotekach itp. Trzeba przestrzegać też dystansu społecznego (1,5 metra). W restauracjach, pubach, barach goście muszą siedzieć w odległości co najmniej 2 metrów.