Brytyjscy turyści w Hiszpanii wściekli na własny rząd

Brytyjscy turyści zostali zaskoczeni nagłą decyzją ich rządu o wprowadzeniu dwutygodniowej kwarantanny dla podróżnych wracających z Hiszpanii. TUI odwołał wszystkie wycieczki do części kontynentalnej tego kraju.

Publikacja: 26.07.2020 15:35

Brytyjscy turyści w Hiszpanii wściekli na własny rząd

Foto: Fot. AFP

Jak pisze agencja Reuters, obostrzenie uderza w ledwo odradzającą się turystykę. Turyści, którzy już są w Hiszpanii będą poddani kwarantannie, a ci którzy dopiero mieli lecieć, zrezygnują.

– To psuje plany wszystkich – Reuters cytuje Emily Harrison z Essex, którą spotkała na lotnisku Barajas w Madrycie. – Wszyscy teraz panikują.

CZYTAJ TEŻ: Jordania przywraca międzynarodowe loty. Ale nie z Polski

– To niedorzeczne. Tutaj prawie nie ma zakażeń koronawirusem, w Wielkiej Brytanii prawdopodobieństwo zarażenia się jest znacznie większe – dodaje 50-letni John Snelling ze Stratford-upon-Avon, który był na wakacjach na Minorce.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab wyjaśnił, że decyzja rządu była konieczną reakcją na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Hiszpanii. – Nie możemy przepraszać [turystów]. Musimy podejmować szybkie, zdecydowane działania – powiedział w telewizji Sky News.

Rząd ogłosił, że wycofuje Hiszpanię z listy bezpiecznych podróży późno w sobotę, a posunięcie to zaczęło obowiązywać zaledwie kilka godzin później, nie pozostawiając podróżnym czasu na uniknięcie kwarantanny, czy na zaplanowanie innego wyjazdu.

Jednocześnie brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało o unikanie podróży do Hiszpanii. Chociaż tym wezwaniem nie objęto Wysp Kanaryjskich i Balearów.

ZOBACZ TEŻ: Hiszpania mówi „nie” wycieczkowcom

Biuro podróży TUI zapowiedziało, że odwoła wszystkie wyjazdy w kontynentalnej części Hiszpanii od 27 lipca do 9 sierpnia, ale utrzyma loty na Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Tymczasem klienci przebywający w Hiszpanii kontynentalnej mogą „nadal cieszyć się wakacjami” i powrócić zgodnie z pierwotnym planem zarezerwowanymi lotami.

W Hiszpanii odnotowano wzrost przypadków covid-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni, większość nowych zakażeń wystąpiła w północno-wschodniej Hiszpanii – w Katalonii i sąsiednich regionach. Skłoniło to władze większości regionów do rozszerzenia obowiązku noszenia maseczek, a w kilku miejscach, w tym w Barcelonie, do wezwania mieszkańców do pozostania w domu.

Również inne kraje wystraszyły się sytuacji w Hiszpanii. Norwegia w zeszłym tygodniu ponownie wprowadziła wymóg 10-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z tego kraju, a Francja odradza podróżowanie do Katalonii.

Załamanie się turystyki z Wielkiej Brytanii będzie miało duży wpływ na gospodarkę Hiszpanii, gdzie turystyka przynosi 12 procent PKB, a sami Brytyjczycy stanowili w zeszłym roku ponad 20 procent zagranicznych gości w Hiszpanii, i była to największa grupa narodowa.

Podczas gdy hiszpańska branża turystyczna nazywa decyzję Brytyjczyków katastrofalną, rząd w Madrycie ograniczył się do oświadczenia, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, ale „szanuje decyzję Wielkiej Brytanii” i jest w kontakcie z władzami brytyjskimi.

Władze regionalne Wysp Kanaryjskich i Balearów oświadczyły, że będą starały się uzyskać zwolnienie z kwarantanny. Jak napisał w oświadczeniu, cytowany przez hiszpański portal Diariodeavisos.com, prezydent Wysp Kanaryjskich Ángel Víctor Torres, nie ma sensu, aby Brytyjscy turyści powracający z jego regionu musieli poddawać się kwarantannie, ponieważ Wyspy Kanaryjskie mają 5,8 zakażeń covidem-19 na 100 tysięcy mieszkańców, a więc dużo mniej niż wiele krajów w Europie, łącznie z Wielką Brytanią. 

Jak pisze agencja Reuters, obostrzenie uderza w ledwo odradzającą się turystykę. Turyści, którzy już są w Hiszpanii będą poddani kwarantannie, a ci którzy dopiero mieli lecieć, zrezygnują.

– To psuje plany wszystkich – Reuters cytuje Emily Harrison z Essex, którą spotkała na lotnisku Barajas w Madrycie. – Wszyscy teraz panikują.

Pozostało 90% artykułu
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać
Tendencje
Betlej: W Europie restrykcje działają - mniej zakażeń. W Polsce - odwrotnie