Rzecznik rządu Grecji Stelios Petsas poinformował, że w tym roku przychody z turystyki wyniosą 5 miliardów euro – donosi portal branży turystycznej Greek Travel Pages. Jego zdaniem przywrócenie działalności branży było dobrym krokiem. Odnosząc się do wielkości wpływów, Petsas mówi: – To znacząca kwota, która jest oczywiście o wiele mniejsza od zeszłorocznej, kiedy to przychody z turystyki wyniosły 18,2 miliarda euro. Ale to lepsze niż nic – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: To nie turyści roznoszą wirusa

Rzecznik zapowiedział, że w czasie zbliżającego się forum Helexpo, które odbędzie się we wrześniu w Salonikach, premier rządu Kyriakos Mitsotakis ogłosi przedłużenie pakietów wsparcia dla firm turystycznych i wprowadzenie nowych, które będą realizowane od jesieni do marca lub kwietnia 2021 roku, czyli do momentu rozpoczęcia nowego sezonu letniego. Celem rządu jest pomoc w utrzymaniu miejsc pracy i pokrycie utraconych przychodów.

Grecja analizuje też, w jaki sposób mogłaby skorzystać z pieniędzy unijnych – mowa o programie SURE będącym instrumentem tymczasowego wsparcia w zmniejszaniu bezrobocia, który został wprowadzony w związku ze stanem nadzwyczajnym. Kraj otrzymał ostatnio 2,7 miliona euro z tego projektu. – Ostateczne propozycje przedstawimy Komisji Europejskiej do 15 października – zapewnia rzecznik.