W głównym sezonie turystycznym, czyli od lipca do września, w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach zakwaterowało się niemal 6 milionów gości – podaje w komunikacie Czeska Centrala Ruchu Turystycznego CzechTourism, powołując się na dane Urzędu Statystycznego. Turyści spędzili w obiektach zakwaterowania 17,4 miliona nocy.

Liczba turystów zagranicznych spadła o niemal 70 procent w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku, turystów krajowych było natomiast o 17 procent więcej. Czesi stanowili ponad trzy czwarte ogółu gości w obiektach noclegowych. Całkowita liczba gości spadła o 21 procent.

CZYTAJ TEŻ: Czechy zamykają granicę przed Polakami

Najliczniej odwiedzanym regionem był kraj południowoczeski. Wprawdzie gości było tam mniej niż w ubiegłym roku, ale za to wykupili oni więcej noclegów. Największy, bo 70-procentowy spadek liczby noclegów zaliczyła Praga.

We wszystkich regionach Czech było mniej turystów zagranicznych i więcej krajowych. Wśród tych pierwszych przeważali przybysze z krajów sąsiednich. Ranking otwierają Niemcy z wynikiem 419 tysięcy, dalej są Polacy 158 tysięcy, Słowacy 123 tysiące, Austriacy – 44 tysiące i Holendrzy – 43 tysiące.

ZOBACZ TAKŻE: Czechy – stan wyjątkowy na miesiąc