Chodzi między innymi o postojowe i zwolnienie z ZUS za listopad dla: organizatorów turystyki (79.12.Z), agentów turystycznych (79.11.A), transportu turystycznego (49.39.Z), hoteli (55.10.Z) i innych obiektów noclegowych (55.20.Z), pilotów i przewodników (79.90.A).

WIĘCEJ CZYTAJ: Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Ustawę, której pełna nazwa brzmi „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” przyjął w ostatni czwartek Sejm. Na etapie prac w Senacie senatorowie opozycji zgłosili do niej wiele poprawek, w tym cały katalog nowych PKD, które miałby skorzystać z dodatkowych benefitów.

Niemal wszystkie PKD z turystyki przechodziły w komisji zdecydowaną większością głosów, co oznacza, że głosowały za nimi też Senatorowie obozu rządzącego. To jednak nie przesądza powodzenia tych zmian w ustawie. Wszystko zależy od stanowiska rządu. Tymczasem dzisiaj, reprezentujący rząd wiceminister rozwoju Marek Niedużak uchylił się od jednoznacznej deklaracji, jakie jest stanowisko rady ministrów. Stwierdził, że koszty poprawek są dopiero wyliczane i, że rząd zajmie stanowisko jutro, kiedy ustawa trafi pod obrady całej izby.

Sprawa jest jasna tylko w wypadku pilotów i przewodników (79.90.A), bo poprawkę w ich sprawie wnosi sam rząd, i transportu turystycznego (49.39.Z), na którą Niedużak zgodził się od razu.