Członkowie komisji polityki społecznej i rodziny opiniowali dzisiaj poprawki Senatu do ustawy antykryzysowej, popularnie zwanej tarczą 6.0. Senatorowie opozycji (Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL) dodali do ustawy 451 poprawek. Zdecydowaną ich większość posłowie odrzucili. Zostawili tylko te, które miały aprobatę rządu.

CZYTAJ TEŻ: Rząd zgodzi się na pomoc dla autokarów, pilotów i przewodników

Tak więc komisja rekomendowała Izbie pozostawienie pomocy dla transportu autokarowego (PKD 49.39.Z). Kiedy ustawa wejdzie w życie przedsiębiorcy z tego sektora będą mogli ubiegać się o zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i o 5 tysięcy złotych tak zwanej mikrodotacji za listopad. Pod warunkiem, że ich przychody spadły licząc rok do roku o co najmniej 40 procent.

Pomoc dostaną też – w takim samym zakresie i na takich samych warunkach – piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (PKD 79.90.A).

Pozostałe poprawki senackie dotyczące turystyki posłowie zaopiniowali negatywnie. Nie było na nie zgody rządu, który reprezentował – w tym zakresie merytorycznym – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak.

ZOBACZ TEŻ: Rząd rozważa objęcie pomocą z tarczy 6.0 pilotów i przewodników

Chodzi o: działalność hoteli (PKD 55.10.Z), obiektów noclegowych i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), firm zajmujących się systemami słuchawkowymi dla przewodników i ich klientów (PKD 77.39.Z), agentów turystycznych (PKD 79.11.A), organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z).

Z poprzedniego etapu prac nad ustawą bez zmian pozostały natomiast zaakceptowane przez wszystkich zapisy uzupełniające tarczę 5.0, sankcjonujące pomoc (zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe) za trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) dla organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z). Również wcześniej włączono do tarczy 6.0 agentów IATA (PKD 79.90.C), ale już tylko z pomocą listopadową.

Teraz ustawa trafi pod obrady całej Izby. Wszystko wskazuje, że już nic się w niej więcej nie zmieni. Sejm zbiera się na posiedzeniu 9-10 września. Później pozostanie jeszcze podpis prezydenta i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.