Telewizja Sky News zleciła badanie opinii publicznej w związku z rozpoczęciem szczepień na koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nim udział 1706 osób, które odpowiadały 2 i 3 grudnia na pytania zadawane przez ankieterów firmy badawczej YouGov.

54 procent uważa, że swobodnie latać samolotami powinny tylko móc te osoby, które zaszczepią się na covid-19. 29 procent jest temu przeciwne, a 17 procent nie ma zdania. Według 36 procent ograniczenie możliwości korzystania z innych środków transportu, takich jak autobusy czy pociągi, tylko do zaszczepionych jest dobrym pomysłem. 39 procent opowiada się za tym, by takie rozwiązania były stosowane w restauracjach.

CZYTAJ TEŻ: O’Leary: Dzięki szczepionce samoloty znów się zapełnią

70 procent pytanych chce się zaszczepić, 11 procent nie ma takiego zamiaru, a 11 procent uważa, że po przyjęciu szczepionki można przestać zachowywać dystans społeczny. To o tyle niebezpieczne, że nadal nie wiadomo, w jakim zakresie szczepionka chroni przed chorobą.

Na potwierdzeniu wykonania szczepienia, które otrzymuje pacjent, jest miejsce na wpisanie daty, nazwy preparatu i numeru serii, ale rząd podkreśla, że dokument nie jest „paszportem bezpieczeństwa”, który gwarantuje specjalne przywileje, i nigdy się nim się nie stanie.