Niemieckie media dotarły do treści rozmowy telefonicznej, jaką kanclerz Angela Merkel przeprowadziła z krajowymi i regionalnymi szefami CDU/CSU. Miała wówczas powiedzieć, że można sprawić, by podróżowanie nie było przyjemne, chociażby przez obowiązek odbycia kwarantanny. – Musimy tak ograniczyć połączenia lotnicze, żeby nigdzie nie można było pojechać – dodała, cytowana przez niemiecki portal branży turystycznej TN-Deutschland.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy zaostrzają zasady wjazdu. Dzielą kraje na kilka kategorii

DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) wystosował oświadczenie, w którym co prawda nie odnosi się wprost do słów kanclerz, ale według niektórych mediów może być właśnie reakcją na nie. – Nie potrzebujemy dalszego stygmatyzowania podróżowania, ale rzeczowej debaty – mówi prezes DRV Norbert Fiebig.

Organizacja wzywa rząd, by wreszcie odrobił pracę domową, zamiast wprowadzać coraz ostrzejsze zakazy. Jej zdaniem strategia szczepień w Niemczech, w porównaniu z innymi krajami, wykazuje „dramatyczne deficyty”. Także osoby z grup ryzyka nie były dotąd chronione w odpowiedni sposób. Dopiero kiedy na stole pojawią się rozsądne plany testowania, a szczepienia przyspieszą, będzie można mówić o perspektywach na przyszłość. Poza tym rząd powinien sobie przypomnieć w debacie publicznej, że wolność podróżowania jest podstawowym prawem, a nie przywilejem przyznanym przez polityków.