Komitet do spraw walki z pandemią koronawirusa przy włoskim rządzie dał zielone światło do otwarcia stoków narciarskich – podaje włoska agencja informacyjna ANSA.

Od 15 lutego działać będą mogły te z obszarów żółtych, czyli tam, gdzie ryzyko zarażenia się covidem-19 jest niewielkie. Dotyczy to większości regionów narciarskich. Według informacji włoskiego Ministerstwa Zdrowia 1 lutego kodem żółtym oznaczone były między innymi Emilia-Romania, Veneto, Lombardia, Trydent, Piemont i Dolina Aosty.

CZYTAJ TEŻ: Stoki we Francji zamknięte także w lutym. „Epidemia nie pozwala otworzyć”

Mimo że regiony narciarskie przygotowały propozycję bezpiecznego otwarcia wyciągów narciarskich (między innymi ograniczenie liczby osób do 50 procent w kolejach linowych, na wyciągach krzesełkowych i w gondolach oraz obowiązkowe maseczki typu FFP2) eksperci nie zgodzili jednak na przywrócenie działalności w regionach objętych strefą pomarańczową i czerwoną.

Na razie nie wolno też podróżować między strefami. Zniesienia tego zakazu domaga się branża turystyczna – z takim apelem wystąpił prezes Krajowego Stowarzyszenia Operatorów Kolei Linowych (Anef).

Przyzwolenie komitetu do spraw walki z pandemią koronawirusa nie jest jeszcze obowiązującym prawem. Branża turystyczna czeka więc jeszcze na formalne rozporządzenie rządu.