Netanjahu zgłosił pomysł podczas pobytu we Francji w wywiadzie dla stacji telewizyjnej i24NEWS. Stwierdził, że ma nadzieję na wprowadzenie programu, który pozwoliłby obywatelom z „paszportami zdrowotnymi podróżować tam i z powrotem bez żadnych przeszkód”. Takie porozumienie Netanjahu zawarł z rządem Grecji.

CZYTAJ TEŻ: Chiny wprowadzają certyfikat dla zaszczepionych. „Ułatwi podróżowanie”

Premier Izraela wyjaśnił, że zamierza zawrzeć podobne umowy z innymi krajami. W Izraelu przywileje podróżne przysługują każdemu, kto przyjął dwie dawki szczepionki na koronawirusa lub osobom, które wyleczyły się z covid-19.

„Wypowiedź Benjamina Netanjahu jest tylko jego własną opinią” – ocenił tę sugestię rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. I dał do zrozumienia, że Francja nie zamierza podejmować tematu w stosunkach dwustronnych.

Paryż trzyma się planu europejskiego. A Unia Europejska pracuje nad certyfikatem potwierdzającym szczepienia, który miałby jego użytkownikom ułatwiać podróżowanie po Europie. Pilotażowo chce to rozwiązanie przetestować w Hiszpanii. Więcej szczegółów Komisja Europejska ma ogłosić 17 marca.

ZOBACZ TEŻ: ECTAA: Mamy szczepionki i testy, można więc podróżować bezpiecznie