Horała: Test w Polsce zwolni przybywających spoza Schengen z kwarantanny

Osoby przybywające spoza strefy Schengen muszą poddać się kwarantannie – ogłosił dzisiaj wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego się przyjeżdża, ale może zwolnić test zrobiony w kraju.

Publikacja: 29.03.2021 15:45

Horała: Test w Polsce zwolni przybywających spoza Schengen z kwarantanny

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Wiceminister Marcin Horała ogłosił podczas konferencji prowadzonej razem z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem zmiany w zasadach przekraczania granicy Polski. Szczegóły mają być opublikowane jeszcze dzisiaj w rozporządzeniu.

CZYTAJ TEŻ: ECTAA: Mamy szczepionki i testy, można więc podróżować bezpiecznie

Podróżnych przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwalniać ma test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Minister sprecyzował, że chodzi o oba rodzaje testu – PCR i antygenowy.

Ta zasada nie będzie obowiązywać w wypadku podróżnych spoza strefy Schengen. Wynik testu zrobionego poza Polską nie będzie honorowany. Taki podróżny będzie obowiązany odbyć kwarantannę. Zwolni go z niej dopiero negatywny wynik testu wykonanego po powrocie, w Polsce.

Nowe przepisy wejdą w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

– Musimy ostrzec pasażerów, że będzie się to wiązało z wydłużonym czasem pobytu na lotnisku ze względu na kontrolę Straży Granicznej – mówił Horała. – Czasami nawet do kilku godzin upłynie do wyjścia z lotniska, a czasami trzeba będzie poczekać dłużej na opuszczenie samolotu. Musimy się wszyscy uzbroić w cierpliwość.

""

turystyka.rp.pl

-Właściwe służby będą egzekwowały przestrzeganie tych zasad – dodał Müller.

Jak wyjaśnił, jeśli chodzi o granice lądowe z Schengen, będzie obowiązywała procedura, jak dotychczas na granicy południowej Polski, z Czechami i Słowacją. – Patrole będą wyrywkowo kontrolowały czy osoby przekraczające granice spełniają wymogi, czy posiadają aktualne badania – mówił.

Testowanie podróżnych po przylocie do kraju to działanie od dawna postulowane przez branżę turystyczną. Do tej pory turyści spoza Schengen (Egipt i kierunki egzotyczne) mogli wykonać test w kraju, z którego wracają lub na polskim lotnisku (Wrocław, Katowice), ale przed przekroczeniem granicy. Wszyscy woleliby jednak wykonać test już w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Ozdrowieńcy ominą kwarantannę po przekroczeniu granicy

Później Centrum Informacyjne Rządu sprecyzowało na Twitterze, że z kwarantanny mają być zwolnione – tak jak dotychczas – osoby zaszczepione na covid-19. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Z kwarantanny mają być zwolnieni też ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Müller był też pytany o paszport zdrowia, zawierający informacje o tym, czy podróżny jest zaszczepiony, jest ozdrowieńcem lub jaki ma wynik testu antywirusowego. przypomniał, że już obowiązujące przepisy regulują status takich osób (czytaj: Ozdrowieńcy ominą kwarantannę po przekroczeniu granicy). – Tak naprawdę nie mówimy o wspólnym paszporcie szczepiennym, to słowo absolutnie nie pasuje do rozwiązań, o których mówimy w Unii Europejskiej. Chodzi tu o wzajemne uznawanie szczepień i testów – wyjaśniał. – Te rozwiązania są już realizowane de facto, jak na przykład uznawanie  testów. Jest też dyskusja w Unii Europejskiej o dalej idących rozwiązaniach, ale w tej sprawie do konsensusu w ramach Wspólnoty nie doszło.

Wiceminister Marcin Horała ogłosił podczas konferencji prowadzonej razem z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem zmiany w zasadach przekraczania granicy Polski. Szczegóły mają być opublikowane jeszcze dzisiaj w rozporządzeniu.

CZYTAJ TEŻ: ECTAA: Mamy szczepionki i testy, można więc podróżować bezpiecznie

Pozostało 91% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty