Sekretarz stanu do spraw europejskich Francji Clement Beaune zapowiedział w rozmowie z telewizją Europe 1, że w tym roku kraj zaoferuje turystom zagranicznym darmowe ceny PCR – podaje turecka agencja informacyjna Anadolu Agency. Większość krajów europejskich wymaga przy wjeździe przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na covid-19. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i innych państwach ceny badania wahają się od 50 do 300 euro.

CZYTAJ TEŻ: Do Niemiec bez testu. Polska znika z listy krajów wysokiego ryzyka

Beaune dodaje, że Francja była jedynym krajem w Europie, który udostępniał swoim klientom darmowe testy PCR, teraz program ten poszerza. Wiceminister podkreśla również, że konieczne jest pobudzenie ruchu turystycznego. – Musimy i chcemy pozostać wiodącym kierunkiem turystycznym na świecie, zachowując bezpieczne warunki sanitarne – mówił Beaune w innym wywiadzie, udzielonym stacji BFMTV.

Na szczeblu unijnym toczą się prace nad zaświadczeniem cyfrowym, które ma ułatwić swobodne podróżowanie po wspólnocie. Komisarze wzywają też rządy, by oferowały darmowe, a przynajmniej tańsze testy PCR. Na razie nie wiadomo, czy i które kraje mogłyby zastosować się do apeli Komisji Europejskiej. Beaune uważa, że tzw. paszport szczepień (poza informacją o przyjętej szczepionce na koronawirusa znaleźć się tam może negatywny wynik testu na covid-19 i status ozdrowieńca) jest dobrym narzędziem do restartu turystyki.

ZOBACZ TAKŻE: Portugalia dla Polaków bez kwarantanny, ale nie bez testu PCR 

Od 19 maja Francja stopniowo będzie znosić obowiązujące obostrzenia. Otworzyć mają się ogródki restauracyjne, teatry, muzea, kina i inne podobne instytucje, które zamknięte są od października. Godzina policyjna będzie się zaczynać o 21 zamiast o 19 jak teraz.

Luzowanie restrykcji jest możliwe dzięki poprawiającej się sytuacji epidemicznej. W sobotę, 15 maja, władze ogłosiły, że 20 milionów osób, czyli jedna trzecia populacji, zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Spada też liczba zgonów i nowych przypadków zachorowań.