Nowe zasady będą obowiązywać od północy, 23 maja. Oznacza to, że z Wielkiej Brytanii do Niemiec mogą podróżować tylko obywatele tego ostatniego kraju i jego mieszkańcy – podaje tygodnik „Der Spiegel” w swoim elektronicznym wydaniu. Podróżni muszą po przyjeździe odbyć dwutygodniową kwarantannę – negatywny wynik testu na koronawirusa nie skraca tego okresu.

CZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania odmraża podróże. Polska poza zieloną listą

W Wielkiej Brytanii pojawiają się ogniska nowych zachorowań, do 19 maja na Wyspach zanotowano już ponad 3,4 tysiąca przypadków zachorowań wywołanych mutacją indyjską.

Z danych niemieckiego Instytutu Roberta Kocha wynika, że wariant indyjski jest bardzo zaraźliwy, a szczepionka może przed nim chronić w mniejszym zakresie. Na razie nie ma zbyt wielu analiz opisujących tę mutację.

Wielka Brytania była wskazywana dotąd jako modelowy przykład realizacji programu szczepień. Dzięki temu, a także lockdownowi udało się obniżyć liczbę nowych przypadków, a wiele kierunków turystycznych zapowiadało, że będzie przyjmować brytyjskich turystów.

Pojawienie się nowej mutacji u sąsiadów niepokoi też władze Francji. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Ives Le Drian powiedział w telewizji RTL, że Francja bacznie obserwuje tam sytuację.