Rząd Wielkiej Brytanii co trzy tygodnie aktualizuje listę krajów w ramach systemu świateł drogowych. Nowy podział zostanie ogłoszony w czwartek, 15 lipca.

Zdaniem Roberta Boyle’a, byłego dyrektora ds. strategii w British Airways i założyciela firmy konsultingowej Gridpoint Consulting, na zielonej liście krajów może tym razem znaleźć się Polska – donosi gazeta „Independent” w swoim elektronicznym wydaniu.

CZYTAJ TEŻ:Brytyjska branża turystyczna pozywa rząd. Domaga się pomocy

Poza tym, szansę na to mają Włochy, Litwa, Łotwa, Słowacja, Szwajcaria i Niemcy. Boyle przewiduje, że może to dotyczyć także Kanady, Hongkongu i Tajwanu, ponieważ liczba nowych zakażeń i odsetek pozytywnych testów na covid-19 są tam niewielkie.

Zgodnie z tzw. systemem świateł drogowych obowiązującym w Anglii państwa przypisane są do jednego z kolorów: zielonego (przed wylotem i po przylocie do Anglii trzeba wykonać test PCR), pomarańczowego (dodatkowo, poza testami, obowiązuje 10-dniowa kwarantanna domowa) i czerwonego (poza badaniami trzeba odbyć kwarantannę w specjalnie wyznaczonym hotelu, co kosztuje 1750 funtów od osoby w pokoju jednoosobowym).

Zgodnie z zapowiedziami rządu od poniedziałku, 19 lipca, Brytyjczycy, którzy zostali w pełni zaszczepieni, nie będą musieli odbywać kwarantanny domowej po powrocie z krajów z listy pomarańczowej.