Zapowiedział, że zarekomenduje surowsze kontrolowanie obiektów noclegowych w związku z przyjmowaniem przez nie gości pod pretekstem podróży służbowych.

Podczas wtorkowej konferencji na temat programu szczepień na covid-19 minister zdrowia pytany był, czy będą wprowadzone nowe obostrzenia na czas świąt i ferii. Jak mówił, trzeba „zdawać sobie sprawę, że okres sylwestra i ferii, to są kluczowe momenty, które będą skutkowały ewentualną trzecią falą pandemii” – Przestrzeganie tych wszystkich obostrzeń, z którymi będziemy mieli do czynienia, będzie miało skutek konkretny, a nieprzestrzeganie – to ryzyko pojawienia się trzeciej fali zdecydowanie zwiększa – uściślił.

-Proszę pamiętać też, że szczepienia jeszcze swojego efektu nie osiągną, bo jeszcze w lutym nie ma możliwości, żeby uzyskać efekt odporności populacji – dodał.

Odniósł się do nagłaśnianych ostatnio przez hotelarzy i media przykładów nadużywania formuły „podróży służbowej” do przyjmowania gości w hotelach, pensjonatach, kwaterach. – Każdy z nas może znaleźć w sieci [ogłoszenia], w których różne podmioty w charakterze wyjazdu służbowego zapraszają do spędzenia Sylwestra i ferii – mówił.

I zapowiedział w związku z tym, że będzie „rekomendował zdecydowanie surowsze działanie, ale o szczegółach poinformujemy państwa w czwartek”.