Brytyjscy urlopowicze, których obowiązuje kwarantanna po powrocie z większości krajów, dostaną od rządu więcej swobody. Minister transportu Grant Shapps, zapowiedział, że od 19 lipca osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciwko covidowi-19, nie będą musiały poddawać się kwarantannie po powrocie z krajów z bursztynowej listy – podają brytyjskie media.

Z kwarantanny zostaną także zwolnione dzieci i młodzież do 18 roku życia, pod warunkiem, że podróżują z w pełni zaszczepioną osobą dorosłą. Podróżni będą natomiast musieli wykonać dwa testy – przed i po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

– 19 lipca będzie kolejnym krokiem do ponownego otwarcia podróży międzynarodowych. Dzięki sukcesowi programu szczepień Brytyjczycy będą mogli łatwiej podróżować, odwiedzać rodziny i przyjaciół, których nie widzieli od tak dawna, a także ponownie rozkręcać biznesy – mówi Shapps, cytowany przez „Evening Standard”.

CZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania – będą bony na pobudzenie turystyki

– W praktyce oznacza to, że dla w pełni zaszczepionych podróżnych przyjeżdżających z krajów z list zielonej i bursztynowej zasady będą takie same. Wiemy, jak ważne są podróże. I nie chodzi wyłącznie o wakacje, których jesteśmy wszyscy spragnieni, ale także o scalanie rodzin – przytacza słowa Shappsa serwis news.sky.com.

Minister zapowiedział także, że 19 lipca rząd usunie ostrzeżenie przed podróżami do krajów z bursztynowej listy.

Wielka Brytania przypisuje kraje wedle ryzyka epidemicznego do trzech list: zielonej, bursztynowej i czerwonej. Do kategorii czerwonej należy obecnie 56 państw. Podróżni, którzy z nich przyjeżdżają, muszą zrobić w sumie trzy testy PCR (jeden przed przylotem i dwa po przylocie – drugiego i ósmego dnia) i przejść 10-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu.

Lista bursztynowa liczy 147 krajów (w tym Polskę i większość państw europejskich, także tych obleganych w wakacje, jak Grecja czy Włochy). Podróżnych przylatujących z tych krajów obowiązują trzy testy PCR (przed przylotem oraz drugiego i ósmego dnia po przylocie) i 10-dniowa kwarantanna w domu lub miejscu pobytu.

Na zielonej liście figuruje 27 państw lub regionów (na przykład Baleary, Madera). Od podróżnych, którzy z nich przybywają, wymaga się dwóch testów PCR (przed przylotem i najpóźniej drugiego dnia po przylocie), zwalania się ich natomiast z kwarantanny.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjczycy ruszyli po wycieczki. Polecą na Baleary, Maderę i Maltę

Dodatkowo wszyscy muszą wypełnić formularz lokalizacyjny.

Ogłoszone dziś udogodnienie obejmie na razie Brytyjczyków, ale Shapps ujawnił, że rząd pracuje nad rozszerzeniem go na zaszczepionych z innych krajów, w pierwszej kolejności z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Ma ono nastąpić „później tego lata”.

Jak pisze „Evening Standard”, po ogłoszeniu Shappsa biura podróży i linie lotnicze szykują się na „gwałtowny wzrost rezerwacji”.